Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) yeni yol arayışına girdi. Kurduğu akaryakıt dağıtım şirketinin yanına şimdi de rafineri eklemek için harekete geçti. TPAO, ya rafineri satın alacak ya da rafineri kurmak için çalışacak. Rafineri deyip geçmeyin! Rafineri kurmak kolay iş değil. Yatırım için yüklü finansman gerekiyor, bir de zaman...
TPAO ne yapsın?
Kısa sürede sorunu çözmek için kolları sıvamış, hazır bir rafineriyi satın almak için çalışmaya başlamış.Türkiye'de tek rafineri var, o da dört rafineriyi bir çatıda toplayan Tüpraş. Kulislerde konuşulanlara göre TPAO, Tüpraş'ın Batman Rafinerisi'ne talip! İddia o ki, TPAO, mart başında Koç Holding ile konuyu görüşmek için masaya oturacak...

***
Diyeceğimiz, konu hassas. Çünkü özelleştirilen Tüpraş, kendisine yeni pazar arıyor. Kalite sorunu olan yerli ham petrolü istemiyor. TPAO ise çıkardığı yerli ham petrolü işleyecek rafineri bulmakta güçlük çekiyor. Irak'ta Kut Bölgesi'nde Gazprom'un başını çektiği Petronas ve Kogaz ile birlikte bir petrol sahasından yüzde 10'la pay aldı. Dünyanın en büyük platformu Sinop'ta petrol arıyor. Libya ve Sudan'dan petrol sahası ve işletme teklifi geliyor. Gelin görün ki, TPAO'nun petrol aramak için yeterli altyapısı var ama çıkartacağı petrolü işleyecek bir rafinerisi yok.
Sorun bu!.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN