Türkiye'nin en iyi haber sitesi
MELİHA OKUR

Ailemi seviyorum, sigarayı bırakıyorum!..

İşin şakaya gelir yanı yok! Dünyamız yok olma tehlikesiyle karşı karşıya! Nüfus artıyor, tüketilen kaynaklar değişiyor. Ozon tabakası güç kaybediyor ve her geçen gün bizi koruyamaz hale geliyor. Hızlı yaşam şartları, ulaşım sorunları, motorlu araçlar kirlenmeye öncülük ediyor. Bunun yanı sıra giderek zorlaşan yaşam şartları insanları zorluyor. Bunları yıllardır konuşuyoruz... Herkesin kendince rahatlama ve kaçış yolu var. Ne yazık ki büyük bir çoğunluk çözümü sigarada arıyor. Nikotin geçici bir süre için mutluluk hormonunun yarattığı etkiyi yapıyor. Bu da bağımlılığa neden oluyor.

***

Peki, akciğerlerimizin sesine kim kulak verecek. Kapalı mekânlarda sigara kullanımı yasaklandı. İşyerlerinde patronlar önlem alıyor. Fakat bu sorun yasaklarla çözülmüyor. Bazen cazip, özendirici metotlar bulmak işe yarıyor. Özellikle kendisine değer verildiğini hisseden çalışanlar da ona sunulan cazip metoda uyum gösteriyor.
Geçen hafta yolum Eminiş Ambalaj'ın kurucusu ve sahibi İsmet Uzunyol'un davetlisi olarak Dilovası'na düştü. Uzunyol, sigarayı bırakma konusunda kendine özgü bir model geliştirmiş. Fabrikanın her tarafına "Ailemi seviyorum, sigarayı bırakıyorum" afişleri astırmış. Sigarayı bırakma kampanyasını kendince bir sosyal sorumluluk projesine dönüştürmüş. Geçen yıl başlatılan sigarayı bırakma kampanyasına 9 çalışan katılmış. Ben de ilk ödül töreninde yerimi aldım. Birlikte sigarayı bırakan çalışanlara ödül verdik. Ödül, sigarayı bırakana 500 TL para hediyesi!
Sigarayı bırakan memnun, sigarayı bırakma sözü veren memnun. 7 çalışan da bu yıl için sigarayı bırakma sözü vermiş. 2011'de yapılacak törende ödüllerini alacaklar.
***

170 kişinin çalıştığı fabrikada 39 kişi sigara içiyormuş, şimdi sayı 30'a indi. Uzunyol kararlı.
30 çalışan da sigarayı bıraksın diye uğraşıyor. Eminiş Ambalaj'ın İnsan Kaynakları Müdürü Musa Teller sigara bırakma kampanyasını yürütüyor. Teller tanıdık. Acun Ilıcalı'nın "Var mısın Yok musun" yarışmasının 126 bin TL kazanan Musa'sı o... Patronuyla birlikte işi sıkı tutuyor. Sigarayı bırakma sözü veren çalışanlarla önce sözleşme yapıyor. Arkasından eşlerinden veya ailelerinden vekâletname istiyor. Sigarayı bırakma sözü veren çalışan da iki yakın çalışma arkadaşını tanık olarak gösteriyor.
Bu fabrikada tiryakilerin işi zor!..

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA