İBRAHİM ALTAY
OKUR TEMSİLCİSİ İBRAHİM ALTAY

Düzeltmeler

The Guardian gazetesi 10 Aralık 2013 günü yayımlanan manşet haberinde Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un adını 'Orham' olarak yazdı. Bu hatayı daha sonra web sitesinde düzeltti.
Özel isim, tarih, yaş gibi konularda bütün gazeteler gibi SABAH da hata yapabiliyor. Bu hataları en aza indirmek için iki aşamalı bir yapılanma öngörülebilir.
İlk aşamada, dünyadaki örneklerinde olduğu gibi bir 'veri doğrulama birimi' kurulabilir. Bu birim, metinlerde geçen bütün özel isimleri, tarihleri ve diğer verileri önceden denetler.
İkinci aşamada, gazetenin bütün birimlerine ulaşan düzeltme talepleri, Okur Temsilciliği uhdesinde oluşturulacak bir 'düzeltme havuzu'na aktarılarak, uygun aralıklarla yayımlanacak bir düzeltme sütununda değerlendirilebilir.
Nihayet; bu düzeltmeler, haberlerin web versiyonlarına gecikmeden işlenmelidir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN