Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu yazıyı yazarken Sabah gazetesi Haber Müdürü Burak Artuner'le görüştük. Kendisi de bu kullanımlardan rahatsız. Deneyimli bir gazeteci ve haber müdürü olarak 'Haber Yazımında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar' başlıklı çalışmasını benimle paylaştı. Son derece yararlı bir kaynak. İlerleyen günlerde bu çalışmayı genişleterek ve matbu hale getirerek muhabir ve editörlerimizle paylaşacağız. Onlardan bundan sonra yaptıkları haberlerde daha dikkatli olmalarını isteyeceğiz.
Artuner'in de belirttiği gibi "Haberin amacı bilgi aktarmaktır ve bu aktarım sırasında doğru sözcükler kullanılmalıdır."
Yanlış kullanımlar haberin yanlış anlaşılmasına, hatta anlaşılmamasına yol açar.
Bağlamından kopmuş kelimeler bir nefret ya da meşruiyet kaynağına dönüşebilir.
Daha da önemlisi okurun gazeteden soğumasına yol açabilir.
Polonius sorar: "Elinizde ne var efendimiz?"
Hamlet cevap verir: "Kelimeler, kelimeler, kelimeler." (Hamlet, Shakespeare) Unutmayalım. Gazeteciler olarak bizim elimizde de kelimeler ve fotoğraflar var.
Böylesine çok bilinen ve anlamları bariz kelimeleri bile yanlış kullanırsak elimizde gazetecilik adına bir şey kalmaz.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN