İBRAHİM ALTAY
OKUR TEMSİLCİSİ İBRAHİM ALTAY

Okur yorumları

Okurların katılımı gazetelerin yazı işlerinin demokratikleşmesine de katkı sağlar. Üstelik bu dönüşümü gerçekleştirmek için editoryal çizgilerimizden taviz vermemiz de gerekmez.
Bir örnek olarak 'okur yorumları' konusunu ele alalım. sabah.com. tr dahil birçok internet sitesinde okurlar okudukları haberlerin altına yorum yazabiliyor. Kimi sitelerde yazılan yorumlar otomatik olarak sayfaya giderken, kimi sitelerde çok sıkı bir denetimden geçmesi gerekiyor.
Geçtiğimiz yıl WAN-IFRA'nın Amsterdam'da yaptığı toplantıda da tartışıldı bu konu. Orada da ifade ettiğim gibi her iki yaklaşım da yanlış. Denetim olmalı ama keyfi olmamalı.
Bence siyasi görüşü ne olursa olsun küfür, hakaret, aşağılama, maddi hata, çarpıtma, ayrımcılık, ırkçılık, düşmanlık, nefret içermeyen bütün yorumlar yayımlanmalı. Yorum sayfaları tecrübeli ve etik konusunda duyarlı editörler tarafından yönetilmeli. İlkeler belirlenmeli, ilan edilmeli ve uygulanmalı.
Bu sayede daha çok okur bu sayfalara itibar edecek, bundan da gazete hem maddi hem de manevi kar elde edecektir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN