Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP, sınırlı da olsa 29 ilde ön seçim yaparak en azından kendi yakın tarihi açısından önemli bir adım attı.
Uzun süredir eski CHP'de ön seçimin adı unutulmuştu. Dikensiz gül bahçesi haline gelen CHP nihayet yeni dönemle birlikte parti içi demokrasiye giden yolun ilk adımını attı.
Gerçi topu topu 25 hatta kontenjanları da çıkardığınızda 15 milletvekilini ilgilendiren bir ön seçimdi ama bu seçimin asıl önemi, CHP'deki "değişim" iradesiydi. 22 Mayıs 2010 Kurultayı ile başlayan Kemal Kılıçdaroğlu döneminin CHP tabanında nasıl bir karşılık bulacağı merak ediliyordu.
Ön seçim bu sorunun cevabını fazlasıyla verdi. Birkaç noktanın altını çizmekte yarar var. Öncelikle CHP içinde ciddi bir sıkışma yaşandığı çok açık... Sadece ideolojik değil, listelerin açıklanacağı 11 Nisan'da eski yeni kadro çatışması da bekleniyor.
Önseçim bu açıdan Kılıçdaroğlu yönetiminin elini rahatlattı. Çünkü CHP kulislerinde söylenenlere göre, milletvekili listeleri yüzde 70 oranında yenilenecek... Bu çok açık biçimde eski kadroların tasfiye edileceği anlamına geliyor. İşte ön seçim CHP yönetimine bu değişimi rahatlıkla yapabilme fırsat verdi. Parti içi demokrasi böyle bir şey,
Ön seçim yapılan 29 ildeki sonuçlar birkaç açıdan çok çarpıcı.
İlk sırayı yenileşme alıyor. Parti tabanı yeni isimlerin öne çıkması için oy verdi.
Bu nedenle eski isimleri oylarıyla liste dışı bıraktı.
Milletvekilleri arasında dikkat çeken ilk isim, kamuoyunun da yakından tanıdığı Manisa Milletvekili Şahin Mengü. Mengü ancak 6. sırada yer bulabildi. Bu sıralamayı yönetim yapsaydı ciddi tepki alırdı. Çanakkale, Muğla, Afyonkarahisar, Erzincan ve Denizli'de de benzer sonuçlar elde edildi.
Denizli'de partinin eski genel sekreteri Adnan Keskin ve Karaman'da eski bakanlardan Fikret Ünlü'nün seçilmeleri de tabana dayalı siyaset yapmanın önemini ortaya koydu.
Bir CHP'li bu sonuçtaki eksikliği şöyle anlatıyor:
"Eski yönetimin üye yığılması yaptığı yerler var. Keşan gibi... Çanakkale'de Keşanlılar dışında listeye giren olmadı. Üye yazımı sağlıklı olduğu zaman milletin vekilini millet seçer. Kavga da çıkmaz..."
Ön seçimin CHP'deki ikinci önemli başarısı kadınları öne çıkartması oldu. CHP tabanı üye bazında yapılan bu seçimlerde kadın adaylara ciddi oy verdi.
Ve katılım başarısı... Parti içi demokrasinin işlediğini göstermesi açısından üyelerin katılımı çok önemli... Kırklareli'nde CHP'ye kayıtlı 1446 üye var. Sandık başına gidip oy kullanan üye sayısı 1424...
Listelerin açıklanacağı 11 Nisan'a doğru CHP kulislerinde ve çevresinde sessiz ve kaygılı bir bekleyiş vardı. Hatta son 10 aydaki üçüncü sarsıntının yaşanacağından söz ediliyordu. Ama 29 ilde yapılan ön seçim Kılıçdaroğlu ve ekibine belki de hesap etmedikleri müthiş bir fırsat sundu. İstedikleri değişimi, tabanın eğilimiyle çok daha rahat yapabilecekler...

Unkapanı'ndan Parlamentoya
Müzik sektörünün önemli isimlerinden Bülent Seyhan, CHP İstanbul 1. Bölgeden milletvekili aday adayı oldu. Seyhan, genç yaşta girdiği müzik sektöründe 1 numara olmayı başaran ender isimlerden...
Bu nedenle Türkiye'nin yetiştirdiği Edip Akbayram'dan Gülben Ergen'e, Yavuz Bingöl'den Nilüfer'e Yıldız Tilbe'ye kadar onlarca ünlü sanatçı onun firmasında buluşabiliyor.
Bülent Seyhan'ı uzun zamandır tanıyorum ama onu son dönemlerde sık sık CHP'nin İstanbul'daki önemli etkinliklerinde gördüm. CHP'nin son dönemdeki yükselişinde de Seyhan Müziğin katkısı olduğundan hiç şüphem yok. Şimdi sektöre karşı sorumluluğunu yerine getirmek ve mesleki birikiminin gereğini yapmak için parlamentoya gitmeye hazırlanıyor. Müzik Yapımcıları Meslek Birliği (MÜYAP) Başkan Yardımcılığı da yapan ve müzik dünyasını içeriden bilen Seyhan'ın "Yeni Türkiye" nin inşa edileceği Meclis'te olması müzik dünyası adına önemli bir kazanım...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA