Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Erdoğan'la gittiğimiz Viyana, özellikle 28 Şubat postmodern darbesinin mağdur ettiği öğrencilerin yoğun olduğu bir şehir. Bugün bile 5 bin Türk öğrenci Viyana'da okuyor. Bunda okulların ücretsiz ve kaliteli olmasının da etkisi büyük.
Viyana aynı zamanda 90 bin Türkün de yaşadığı bir şehir. Bu nedenle nereye gitsek Türkiyeli birine rastlamak mümkün. AB Bakanı Egemen Bağış ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu ile kahve içmeye gittiğimiz bir kafede, çok sayıda Türk öğrenciyle karşılaştık.
Viyana'da okuyan bu öğrencilerin en büyük sorunu ise üniversitelerin aldığı harç. İlk dönemlerde yılda 20 euroyu geçmeyen harç, şimdi 1500 euroya çıkartılmış. Durumu Halil İbrahim Doğan şöyle özetliyor:
"İlginç olan şu: Geçmişte ülkemizde okuyan, sayıları 10'u geçmeyen Avusturya öğrencisinden Türkiye harç aldığı için onlar da harcı yükseltti. Büyükelçilik 2004'te Türkiye'nin harcı kaldırdığını söylüyor ama onlar hâlâ alıyor. Daha ilginci bu kadar yüksek harç sadece Türk öğrencilerden alınıyor."
Bağış ve Çavuşoğlu ilgilenme sözü verdi ben de yazma... Ben yazdım. Şimdi sıra AB bakanı ve AK Parti genel başkan yardımcısında. Takipte olacağız.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN