MAHMUT ÖVÜR
MAHMUT ÖVÜR

Bir çocuğun gözyaşının bedeli

Önceki akşam Cemal Reşit Rey konser salonunda anlamlı bir konser izledim. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de katıldığı konseri anlamlı kılan ise sanatın, dünün katliam yaşayan Bosna'sıyla bugünün, katliama maruz kalan Suriye'sini bir araya getirmesiydi.
Bosna'daki katliamı dünyaya duyurmak için Aliye İzzetbegoviç tarafından kurulan Saraybosna Filarmoni Orkestrası, kendi yaşadıkları acıyı belki istedikleri gibi dünyaya duyuramadı ama Suriye'de yaşananlara da kayıtsız kalmadı.
O gece müzik kadar, ünlü şef Emir Nuhanoviç'in şu sözleri unutulmazdı:
"Bir çocuğun gözyaşı tüm dünyanın zenginliğine bedeldir. Suriye'de anneler kendi çocuklarını gömüyor."
Bakan Ömer Çelik ise sıradan bir gece yaşamadıklarını belirterek şöyle diyordu:
"Bu gece 70 bin şehit bizimle beraber. Biz bir medeniyet havzasının çocuklarıyız, acımız, sevinçlerimiz ortak. İşte sanat bu... Günlük siyaset kaygısının yanında durmaksızın sadece ve sadece yaşananlara şahitlik etmek için buradayız."


YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN