Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye geçmişiyle yüzleşme ve helalleşme süreci yaşıyor. Şiddeti devreden çıkartan barış süreci bunu gerçekleştirmede dönem noktası olacak.
Bu helalleşmenin önemli bir ayağını da gözaltında kaybolanlar oluşturuyor. Cumartesi Anneleri'nden ve Berfo Ana'dan biliyoruz, onlarca anne yıllardır aynı bekleyiş içinde: "Bari çocuğumun mezar yerini söyleyin."
12 Eylül askeri diktatörlüğü döneminde onlarca genç gözaltında yok edildi. Alındığı yer, tarih belli ama akıbeti belli değil. Sormaya kalkanların bile başına olmadık işler geldi. Onlarda biri de 1981'de MLSPB üyesi olmaktan gözaltına alındıktan sonra polisçe "işkence ile öldürülen" Nurettin Yedigöl. Yedigöl'ün ölüme gidişine tanıklık eden Battal Uğun, içini yakan bu acıyı unutturmak istemiyor ve 32 yıl sonra isyanını şöyle dile getiriyor:
"Yedigöl, İstanbul Gayrettepe Siyasi Şube'nin K Grubu'nda işkenceyle öldürülüp, cesedi ortadan kaldırıldı. Olay diğer işkencede ölüm ya da faili meçhullerden farklı. Çünkü Nurettin'i öldürmek için işkence yaptılar. Yoksa konuşturmak için yapılan işkencede istemeden öldürülmüş değildir. Bu insanlık suçunu işleyenlerin adalete hesap vermesini istiyoruz."

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA