Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul seçimlerinin ikinci ayağını, sayısı 39 olan ilçelerdeki seçim oluşturuyor...
İstanbul'da AK Parti'nin 26, CHP'nin 13 ilçesi var. İlginçtir, İstanbul'un ilçelerinde AK Parti ve CHP dışında ne MHP'nin, ne de yeni kurulan HDP'nin bir iddiası var.
Bu iki partinin ilçelerdeki seçmenlerini bile elde tutmaları zor görünüyor.
Kısaca seçmen, bir önceki seçimlere göre daha fazla AK Parti ve CHP etrafında toplanacak. Onlar da mevcut belediyelerini ellerinde tutmaya çalışırken, aynı zamanda yeni ilçe kazanmanın da formülünü arıyor.
Bu nedenle birbirlerinin ilçelerine göz dikmiş durumdalar.
Kimin planı tutacak göreceğiz. Ama bugünden bakıldığında bazı kritik ilçelerde durum şöyle;
Adalar: Milletvekili seçiminde AK Parti yüzde 47, CHP 32... 2009 yerel seçiminde ise AK Parti yüzde 43, CHP 45.
Şimdi yerelde yapılan bir araştırmada iki parti de kafa kafaya görünüyor. Mevcut aday adayları arasında yapılan açık uçlu bir araştırma tabloyu değiştirebilir.
AK Partili eski başkan Coşkun Özden yüzde 35, CHP'nin mevcut başkanı Mustafa Farsakoğlu ise yüzde 5.7 oranında tanınıyor. Bu durum CHP'nin aday değiştireceğini gösteriyor. En şanslı iki aday; Mehmet Dündar Tıraş, Recep Çalı görünüyor.
Ataşehir: Milletvekili seçimlerinde AK Parti 45, CHP yüzde 37.
Son yapılan yerel seçim araştırmasında ise AK Parti 46, CHP yüzde 47 görünüyor. Fark az ama CHP'nin elinde önemli bir aktör var, Belediye Başkanı Battal İlgezdi. Açık uçlu soruda İlgezdi'nin tanınırlık oranı yüzde 50.
AK Parti'nin tanınan ismi ise İlçe Başkanı Nimetullah Topu... Topu'nun bilinmesi seçim kazanmak için yeterli görünmüyor. Bu açıdan Ataşehir'in sosyolojik yapısına uygun, farklı kesimlerden oy getirebilme potansiyeli olan adaya ihtiyaç var. Bu nedenle Ataşehir'le güçlü bağı olan şehir plancısı Gürbüz Kaya adı öne çıkıyor ve daha şanslı görünüyor. İkili el ele verirse CHP karşısında şans yakalanabilir.
Beylikdüzü: Anketlerde AK Parti 49, CHP ise yüzde 40 görünüyor. Durumu aday profili belirleyecek. Çünkü AK Parti'nin mevcut başkanı Yusuf Uzun'un tanınırlık oranı yüzde 11 civarında. AK Parti'nin aday adayları arasında eski başkanlar Velittin Küçük ve Vehbi Orakçı gibi etkili isimler var. Özellikle bir önceki dönem başkan olan Orakçı'nın AK Parti geleneğinden gelmesi, bölgedeki yatırımlarda imzasının olması şansını artırıyor. Anketlerdeki tanınırlık oranı da bunu gösteriyor.
CHP'de ise en bilinen isim İlçe Başkanı Ekrem İmamoğlu... Onu İbrahim Mendeşağu izliyor. Kısaca Beylikdüzü'nde kıran kırana bir adaylar yarışı var.
Beykoz: AK Parti genelde çok güçlü. AK Parti'nin en bilinen ismi mevcut Başkan Yücel Çelikbilek. Ama CHP de umutlu.
Eyüp: Genelde AK Parti 55, CHP yüzde 40... Bu farka rağmen yerelde CHP'nin de şansı var. Çünkü AK Parti'nin mevcut başkanının tanınırlık oranı yüzde 25.
Kartal: CHP iki puan önde ve bu nedenle AK Parti'nin de şansı var. Ancak CHP'li başkan Altınok Öz'ün tanınırlık oranı iyi; yüzde 23. AK Parti'de ise Mehmet Sekmen Erzurum'a gidince o düzeyde güçlü bir aktör yok. AK Parti güçlü bir isim bulamazsa işi zor.
Sarıyer: Araştırmalarda CHP de, mevcut başkan Şükrü Genç de önde görünüyor. Genç'in tanınırlık oranı yüzde 40. AK Parti'de ise tanınırlık açısından iki isim öne çıkıyor: Sedat Özsoy, Şems Çakıroğlu. Tabii AK Parti'de çok iyi eğitim almış, yerel yönetimler konusunda yetkin Uğur Kızılarslan gibi farklı adaylar da var. AK Parti'nin Sarıyer'i alması için adayla birlikte güçlü projeleri öne çıkartacak bir strateji izlemesi gerektiği söyleniyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA