Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siyasetçilerin hafızası zayıf mı bilmiyorum ama nedense hep aynı oyun oynandığı halde kimse dönüp geçmişe bakmıyor.
Biraz bakılsa, oyunu kuranların da oyuncuların da amacın da aynı olduğu görülür. Sadece tuzak kurulanlar değişiyor. Yani siyasetçiler...
1960 darbesiyle Menderes'e kurulan tuzakla, 1971'de, 1980'de mevcut iktidarlara kurulan tuzak arasında hiçbir fark yok.
Rahmetli Turgut Özal'a da aynısı yapıldı.
1988'de suikastla önü kesilmeyince, yolsuzluk eksenli Koskotas dosyaları açıldı ve cumhurbaşkanlığı koltuğunda rahat oturmaması için her şey yapıldı. 1993'teki ölümü de o kumpasın bir sonucuydu. Üstelik her tuzağın arkasından da kanlı bir dönem geldi.
Sadece sağ değil sol siyasetçiler de bu tuzaktan payına düşeni aldı. En ilginci de aynı yıllarda SHP'nin başına gelenlerdi. Kürt meselesini gündemine alan ve 1990'da ilk kez "Kürt Raporu" hazırlayan SHP'ye İSKİ yolsuzluğu üzerinden öyle bir kumpas kuruldu ki bir daha kendine gelemedi.
Önceki gün Yıldıray Oğur, bu konuyu yazdı. O yazıda rahmetli Aydın Güven Gürkan'ın arka arkaya sızdırılan kasetlere ilişkin söylediği şu sözlerini, AK Partililerin ve CHP'lilerin ibretle okuması gerekiyor: "Bunu kim yapmıştır, hangi amaçla yapmıştır, arkasında kimler vardır?
İSKİ'deki yolsuzluk olayı SHP'ye yönelik faili meçhul bir komplo haline dönüştürülmek istenmektedir. Turizm Bakanı Abdülkadir Ateş ile ilgili sözler bantta yer almamaktadır. Ergun Göknel'in SHP'li olmayan bir başka politikacı için söylediği sözler kamuoyuna sanki SHP'li Ateş için söylenmiş gibi sunulabilmektedir.
"
Daha neler neler... O günlerde de bir yerel seçime gidiliyordu. SHP girdiği seçimi kaybetti ve çareyi CHP'ye sığınmakta buldu. Ülke de, tarihinin en karanlık, faili meçhuller dönemini yaşadı.
Gördüğünüz gibi yolsuzluk, montaj, kumpas her şey aynı. Ardından gelen 28 Şubat süreciyle de benzer şeyler oldu ve siyasete diz çöktürüldü.
Bu kadar çok birbirine benzeyen tuzakları yaşayan siyaset sınıfının, bundan bir ders çıkarmaması ilginç değil mi?
Belki bundan sonra... Başbakan Erdoğan'a çok iş düşüyor.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN