Türkiye'de normalleşme arttıkça siyasetin alanı da genişliyor.
Çözüm süreciyle başlayan "sorunları siyasetle çözme yaklaşımı" farklı etnik ve toplumsal kesimleri de harekete geçiriyor.
Ermeni meselesinde 100 yıllık tabuyu yıkan taziye adımıyla bu daha da güçleniyor.
Henüz o dönemin başındayız ama demokrasi içinde çok renkli ve çeşitli bir Türkiye'ye doğru gidiyoruz. Farklı toplumsal kesimler, siyasette var olmak için çaba harcıyor. Bu açıdan sessiz sedasız önemli adımlar atılıyor. Örneğin adında "Kürdistan" olan Demokrat Parti geliyor, Çerkezler parti kuruyor.
Türkiyeli Çerkeslerin partileşmesi ilginç. Uzun süredir sivil toplum örgütleri çerçevesinde varlık mücadelesi veren Cerkesler, şimdi bu çabayı siyaset alanına taşıyor. Yakında çoğulcu Çerkes Demokrat Partisi'yle tanışabiliriz.
Etnik kimlikler üzerinden siyasetin çeşitlenmesine kaygıyla bakanlar olabilir ama asıl kaygı verici olan etnik kimlikleri bastırmak.
"Ortak vatan" Türkiye bunu aşma sancısı yaşıyor

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN