Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MAHMUT ÖVÜR
MAHMUT ÖVÜR

MEF'in Nobel yolundaki kızı

Cumhuriyetin 100. yılına yaklaşırken, "Nereye geldiğimiz?" sorusunun cevabı hepimizi düşündürüyor. Birçok alanda henüz istenen noktada değiliz.
Ama bu gerçeği bilmek umutsuz olmayı gerektirmiyor. Türkiye 91 yılı geride bırakırken cumhuriyetle demokrasiyi, özgürlükle zenginliği buluşturmada geç kalsa da birçok alanda önemli adımlar atıldı ve o yolda hızla ilerliyor. 29 Ekim'de Özel MEF Okulları'nın düzenlediği cumhuriyet etkinliğini izledim. MEF'li öğrenciler, bilim, sanat ve spor alanında elde edilen başarıların ön plana çıktığı farklı ve anlamlı bir etkinliğe imza attılar.
Çocuklar, dünün farklı alanlardaki başarılarıyla bugünü buluşturmuşlardı. Örneğin Matematik dünyasına adını yazdıran Prof. Dr. Cahit Arf'in bilime katkılarından söz ederken, sahneye bu yıl Polonya'da düzenlenen "First Step To Nobel Prize In Physics" yarışmasında dünya birincisi olan 12. sınıf öğrencisi İlayda Şamilgil çıkıyordu.
Şamilgil, "Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem" adlı projesi ile yarışmaya katılmış ve Nobel yolunda ilk adımı atmıştı. Onu gururla izlerken, şu sözleri ders niteliğindeydi: "Eğer öğretmenler donanımlı ve öğrencileri yüreklendirmeye hevesliyse öğrencilerin başarıyı yakalayamayacağı bir konu yok."
Böyle umut veren bir gençlik var ama yetmez, sayılarını artırmamız gerekiyor.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN