Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MAHMUT ÖVÜR
MAHMUT ÖVÜR

"Anahtar teslimi fabrika..."

Siyasetin odağında yine CHP var. Bunun nedeni de bizzat CHP'nin kendisi. Dünü problemli, bugünü kaotik, yarını da meçhul bir parti... Bu yüzden ya toplumsal bir sorunla ya da bazen buna bile ihtiyaç kalmadan parti içi bir tartışmayla CHP sarsılabiliyor.
Şu son günlerde olanlara bakın... CHP'nin ulusalcıları zehir zemberek açıklamalarla ayrılıp bir parti kuruyor. Geride kalanlar ise genel başkan dahil yönetimin istifasını istiyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu "Dersim modern bir Kerbela'dır" diyor; CHP karışıyor. Eski CHP'liler insafsızca yönetimi eleştirip hakaret edebiliyor. Bu da yetmiyor. CHP yönetiminin, İstanbul İl Başkanlığı için eski SHP genel başkanlarından Murat Karayalçın'ı görevlendirdiği haberi ortalığı ayağa kaldırıyor. İstanbul örgütü, sosyal medyada yönetime karşı savaş ilan ediyor. "İstanbul İstanbul'dan yönetilmeli, CHP'ye gençlik iksiri" gibi kampanyalar başlıyor.
Anlayacağınız CHP tarihinin en sancılı dönemini yaşıyor. Ulusalcı "yükü"ndan kurtulup, tarihle yüzleşme ve yeni siyaset yolunu açar mı bilinmez ama gelen son haberler, Karayalçın projesinden vazgeçileceği doğrultusunda.
CHP'nin nasıl bir karar vereceğini göreceğiz ama Karayalçın adı İstanbul'da duyulur duyulmaz aklıma Gürsel Tekin'in sık sık anlattığı bir anekdot geldi. Karayalçın SHP genel başkanıyken, Rizeli bir hemşerisi Ankara'ya gelir ve Karayalçın'ı nerede bulabileceğini sorar. Cevap kısadır: "Aha şurada bir atölyesi var, orada bulabilirsin." Atölye dedikleri "SHP için siyaset üreten Siyaset atölyesi."
Rizeli şaşırır ve şöyle der: "Yahu biz ona anahtar teslimi fabrika (SHP) verdik o atölyeye mi dönüştürdü."

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN