Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Birkaç gündür medya, Edirne ve Tekirdağ'da "Paralel Yapı"nın kurduğu mobbing ve şantaj tezgâhıyla ilgili haberlere yer veriyor. Sabah'ta yer alan haberde şöyle deniyor:
"İki kentte 2008-2012 arasında bazı siyasi parti yöneticileriyle belediye ve kamu çalışanlarını yasadışı şekilde dinleyip şantaj yapan, mobbing uygulayıp işten çıkarttırdıkları kişilerin yerine de Paralel Yapı'ya mensup kişileri aldıran, 16 istihbaratçı polis gözaltına alındı."
Bu kısa özetin ayrıntıları ve insanların neler yaşadığı yargı sürecinde ortaya çıktığında eminim paralel yapının sadece siyasileri değil, her kesimden insanı nasıl hedef yaparak kadrolaştığı ve ne kadar büyük günahlara imza attığı çok daha net anlaşılacak.
O insanlardan birini yakından tanıyorum. İş adamı Kadir Usta'nın eşi Emine Ebru Usta...
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda çalışan Usta, 2009 yılında Tekirdağ'a bağlı Çorlu Huzur Evi'ne müdür olarak atanır.
İşini iyi yapan Usta, "Paralel yapı"nın hedefi olur ve başına gelmeyen kalmaz.
Bu da öyle gizli kapaklı yapılmaz. 2011 yılında Tekirdağ Sosyal Hizmetler Müdürü olan Resul Darama, herkesin duyacağı bir biçimde adeta meydan okur:
"Artık bizim dönemimiz başladı. Buraya geldik ve ekibimizi kurduk çok şükür. Biz hoca efendinin hizmetindeyiz. Bundan sonra biz ne dersek o olacak..."
Dediği gibi de olur. Bütün müdür yardımcıları değişir ve değiştiremedikleri üzerinde de müthiş bir baskı kurulur. Ve iş o kadar ileri götürülür ki, müdür Darama, Usta ve eşinin telefonlarını emniyetteki paralelcilere dinletir, o da kesmeyince gizli kamerayla izletir.
Usta bu tezgaha boyun eğmez ve direnir. Hatta müdür Darama'yı gizli kamera koydurtmaktan yakalatır ve 15 ay hapis cezası almasını sağlar.
Ancak Ebru Usta'nın bu çabası görevde kalmasına yetmez.
Peki, nasıl görevden alınır?
İşin püf noktası da burası... Parelel yapı herkesi sindirdiği için Ebru Usta'nın feryadını yönetim ve siyasiler duymaz. Yaptığı her işe bir kulp bulunup soruşturulur.
Usta'nın dosyasında onlarca böyle uyduruk soruşturma var. Bunlarla da yetinmezler, dönemin Başbakanı Erdoğan'ın Emine Ebru Usta'nın nikah törenine tebrik mesajı göndermesi bile sorgulanır, hatta aldığı başarı ödülleri yok edilir.
Ve sonunda Usta görevden alınır ve yerine "Paralel Müdür" atanır.
İşte Tekirdağ ve Edirne'de başlatılan polis operasyonlarının arkasında böyle onlarca "hakkı gasp edilen" insan öyküsü var. Bu soruşturmalar derinleştikçe Türkiye'nin nasıl bir paralel tezgaha düşürüldüğü çok daha net anlaşılacak.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN