Gaziantep Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bekliyor. Üst üste birkaç program var. Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde öğretim yılını başlatacak, gençlerle buluşacak, Türgev'in kız öğrenci yurtlarının açılışını yapacak.
İlk durak Hasan Kalyoncu Üniversitesi... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin çiçeği burnunda bu yeni vakıf üniversitesinde öğretim yılını başlatırken, salonda doğal olarak ağırlıkta olan öğrenciler arasındaki yabancı öğrenciler dikkatimi çekiyor. Her gittiğim üniversitede yabancı öğrenci sayısını öğrendiğimde umutlanıyorum. Burada da Arakan'dan Fas'a, Irak'tan Suriyeli mülteci öğrencilere dünyanın 33 ülkesinden 200'ü aşkın öğrenci eğitim görüyor. Büyük çoğunluğu da burslu...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, fahri doktora töreninden sonra yaptığı konuşmada Suriye'deki gelişmelere değindi ve eli kanlı diktatörün Rusya'daki karşılanmasına sert tepki gösterdi: "370 bin kişinin kanına giren kişiyi kırmızı halı ile karşılamanın diplomaside yeri var mı?"
Oradan merakla beklenen gençlerle buluşmaya geçiyoruz. Gaziantep'in Şahinbey ilçesindeki spor salonu tıklım tıklım dolu... İçerisi 15 bin kişilik, dışarıda da bir o kadar genç var. İçeri girmekte zorlanıyorum.
Bu buluşmayı, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) düzenliyor. Gençlerle konuşunca bu vakfın "Yeni Türkiye" eksenli bir gençlik örgütlenmesi olduğunu öğreniyorum.
Vakıf, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı "Gençlerle Buluşma" adı altında bir araya getiriyor. Salonu donatan bez afişlere bakıyorum; İçinden geçtiğimiz sürecin ruhuna uygun; "Gün bir olma günü, gün kardeşlik günü" ve "Ortak tarih ortak kader" sloganları dikkat çekiyor.
Bir süre sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, salona giriyor. Müthiş bir dalgalanma var. Salonda tur atan Cumhurbaşkanına eşi Emine Erdoğan da eşlik ediyor. O kırmızı karanfiller atarken, salon da "Dik dur eğilme, bu millet seninle" sloganıyla inliyor.
Ve kürsüye Cumhurbaşkanı Erdoğan çıkıyor.
O an salona bakıyorum, herkes ayakta... Cep telefonları ışıl ışıl yapıyor salonu... Onlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Cumhurbaşkanı Erdoğan da onları motive ediyor.
"Karşımdaki şu güzel topluluğa bakarken bir kez daha şükür ediyorum. Aydınlık yüzlerinizde Antep'i Gazi yapan o iradeyi görüyorum. Sevgili Gençler, sizler var ya sizler sadece Antep'in değil, tüm Türkiye'nin hem aklısınız hem vicdanı."
Cumhurbaşkanını gençlerle buluşturan TÜGVA Başkanı İsmail Emanet ise şöyle diyordu: "Milli ve yerli yeni bir nesil geliyor. Bizi bölmek isteyenlere buradan meydan okuyoruz. Biz kardeşiz..."
Yanımda oturan bir gence TÜGVA'nın yeni kuşak gençlik arasındaki durumunu soruyorum. Biraz kendilerini eleştiren bir tespit yapıyor: "Şu anda iyi gidiyoruz ama biraz geç kaldık. Özellikle üniversitelerde daha etkin olabilirdik."
Cumhurbaşkanı Erdoğan
'ın Gaziantep'teki üçüncü durağı TÜRGEV'e ait Hatice Hatun Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu ve Şahinbey Kız Öğrenci Yurdu'ydu. Cumhurbaşkanı gelmeden önce kısa da olsa yeni açılacak o yurtları gezdim... Üniversitelere ve şehrin merkezine yakın, biri 17 bin diğeri 10 bin metrekare arsa üzerine kurulmuş, modern binalarda, teknolojik yatak odalarından, konferans salonlarına, sağlık hizmetinden, meslek atölyelerine her şey var.
Yeni kuşak gençler, böylesi çağdaş ve modern bir eğitim altyapısıyla geleceğe hazırlanıyor. Emeği geçen herkesi kutluyorum...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN