Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Londra gezisi ekonomi ağırlıklı görünse de gözler hep arka plandaki siyasi görüşmelerdeydi.
Bu nedenle Davutoğlu Cameron görüşmesi ilgi ve merakla izlendi. Kulislere özel bir şey sızmadı ama Londra'nın dünya siyaseti sisteminin beyni olduğunu bilenler bu görüşmenin yakın geleceğe yansıması olacağından eminler.
Neler olacağını ileride göreceğiz.
Bu görüşmelerin sonuçlarını merakla beklerken, dikkatimizi biraz da Londra siyasetine çevirdik.
Londra'da 5 Mayıs'ta belediye başkanlığı seçimleri var. Bizdeki kadar olmasa da siyaset kulisleri hayli hareketli... Yarış şimdiden başlamış durumda ve Londra yeni bir siyasi doğuma, ilk Müslüman belediye başkanına hazırlanıyor. Adı Sadıq Khan. İşçi Partili Khan, Pakistanlı bir Müslüman. Babası otobüs şoförü, annesi bir terzi... İnsan hakları savunucusu olan avukat Khan, siyasete meclis üyeliğiyle başladı. Milletvekili olduktan sonra da 2008'de Başbakan Gordon Brown hükümetinde Topluluklar ve Ulaştırma Bakanlığı yaptı.
Khan'ın bizi ilgilendiren bir başka tarafı ise Türkiye hayranı olması. Aslında ilginçtir, Londra'nın kaderinde Türkiye bağlantılı bir durum var. Şu anda Londra Belediye Başkanı olan Muhafazakâr Partili Boris Johnson da Osmanlı'nın son döneminde Dahiliye Nazırı olan Ali Kemal'in öz torunu.
Şu sıralarda Londra sokaklarını adım adım gezen Khan'ın şansı da çok yüksek.
Kamuoyu yoklamalarında yüzde 31 oyla yarışı birinci götürüyor. Bu da Khan'ın sadece nüfusun yüzde 12'sini oluşturan Müslümanlardan değil, diğer kesimlerden de ciddi oy alacağını gösteriyor.
Khan'ın bu başarısında partisinin yükselen popülerliği kadar kişisel sempatikliğinin ve projeleriyle Londralıların gönlünü kazanmasının rolü çok büyük.
Bir Türkiye hayranı olan Khan, Londra'da bulunan Türklerle de çok yakın ilişkiler içinde. Sık sık Türkleri ziyaret ediyor ve aynı zamanda sıkı bir kebap ve döner hayranı.
Ama Khan, bu kadarla kalmıyor, daha ileri bir adım atıyor ve A Takımı'nda Türklere de yer veriyor.

Seçim öncesi Türkiye'ye geliyor
İşçi Partisi'nin Londra Belediye Başkan adayı Sadıq Khan, önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelebilir. Turkuvaz Medya Londra Temsilcisi arkadaşım Süleyman Dinçer, Khan'ı iyi tanıyan ve izleyen gazetecilerden biri. Dinçer, Khan'ı İstanbul'a getirmek için şimdiden çalışmalara başlamış durumda.
Khan'ın Londra Belediye Başkanı seçilmesi iki açıdan da yeni bir dönemin başlangıcı olur. Hem Batı'da giderek yükselen İslamofobi'ye toplumun ürettiği bir cevap olacak... Hem de uzun yıllardır İngiliz siyasetinde yer edinmek için mücadele eden gurbetçilerimizin yerel siyasette önü açılacak.
Siyaset mühendisleri müdahale etmezse, hayat kendi içinde çözüm üretiyor ve birlikte yaşamanın formülünü buluyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN