Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzun zamandır iftar sofraları ulusal sınırları da aşıp uluslararası bir boyut aldı. Bu da sadece yakın coğrafyamızda değil dünyanın en uzak merkezlerinde gerçekleşiyor. Bu buluşmaların öncülüğünü ise yıllardır belediye ve sivil toplum örgütleri yapıyor. Bir süre önce Eyüp Belediyesi de Bosna Hersek'in Brcko, Makedonya'nın Kalkandelen (Tetova) ve Gostivar şehirlerinde kurulan gönül sofralarında binlerce insanı bir araya getirerek, hem Ramazan'ı yaşattı hem de tarihten gelen derin dostlukları canlandırdı.
Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, o bölgelere giderken oralardan Türkiye'ye göç edenleri de yanında götürmüştü. Bir anlamda baba topraklarında hasret giderilecekti. Başkan Aydın, Gostivar'da yağmur altında iftar açtıktan sonra bu anlamlı buluşma için şöyle diyordu:
"Eyüplü dostlarımız ilk defa atalarının topraklarını görmüş oldular. Burada arkadaşlarıyla, dostları ve akrabalarıyla bir arada bulunma fırsatı buldular. Ama bizim bu coğrafyayla bağımız çok daha derin. Sadece akrabalık bağımız yok. Aynı medeniyetin insanlarıyız ve bizim gönül coğrafyamızda Balkanlar'ın yeri bir başka."
İftar buluşmalarında Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, AK Parti İstanbul milletvekilleri Aziz Babuşçu, Şirin Ünal, Hüseyin Bürge ve Gostivar Belediye Başkanı Nevzat Beyta gibi dikkat çeken isimler de vardı.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN