Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MAHMUT ÖVÜR
MAHMUT ÖVÜR

Bir köprü açmak

İstanbul 3'üncü incisine, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne kavuşuyor. Garipçe köyünden alana kadar ciddi bir güvenlikten geçiyoruz.
İşin sıkıya alınmasından herkes memnun.
Çok sayıda yerli ve yabancı devlet adamı, işadamı ve yabancı misyon temsilcileri dikkat çekiyor. Kiminle konuşsam, her zamankinden güvenli duruşuyla sanki bunun bir açılıştan çok farklı bir şey ifade ettiğini anlatır gibiler.
Törene, bir köprü açılışından çok bir "dik duruşun" simgesi olarak bakılıyor. Ya da sadece iki kıtayı buluşturan değil, 'nin farklı coğrafyalara açılışının yeni köprüsü olarak. Ama üzerinde asıl durdukları şey, Yavuz Sultan Selim ve Osman Gazi köprüleri, Avrasya Tüneli, 3. Havaalanı ve İzmir Otoyolu gibi devasa yatırımlarla 'ye yönelik kuşatmalara meydan okunmasıydı. Hem de yeni bir ruhla, 15 Temmuz direnişinin meydanlara yansıyan Yenikapı ruhuyla...
Dün Cizre'de şehit edilen polislerin acısının sindiği alanda konuştuğum her işadamı, her sivil toplum temsilcisi aynı şeyi söyledi: "Teröre, bizi iç savaşa sürüklemek isteyen darbecilere inat açılışlar sürmeli. Yaşama küsüp, bir şey yapamaz hale gelmemizi istiyorlar; fırsat vermemeliyiz.
Onları ancak böyle yeneriz."
Törene katılan devlet erkânının ortak mesajı da halkın 15 Temmuz direnişindeki cesaretiydi. 'ye saldıranlara ve arkasındaki güçlere ortak çağrıyı da Cumhurbaşkanı Erdoğan dillendirdi:
"Gelin bu milletle uğraşmaktan vazgeçin. Türkiye'de, Suriye'de, Irak'ta döktüğünüz kan yeter. Kanlı pençelerinizi bu bölgeden ve ülkemizden çekin."

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN