Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve platformunda görme engelliler için özel erişim yetenekleri öne çıkıyor. da, yapay zekâ ve bulut teknolojilerini kullanarak görme engellilerin gündelik hayatını kolaylaştıran Seeing uygulamasının Türkçe sürümünü kullanıma sundu

Bir ülkenin uygarlığının ve sosyal devlet olmasının en önemli göstergesi toplumun her kesiminin engel olmadan hayata katılmasıdır. Biz teknolojiyi kullanarak engellerin kaldırılmasını sağlayabiliriz. Tüm engelliler başta olmak üzere görme engelliler için geliştirilen çözümler toplumun her kesiminin hayata katılımını güçlendiriyor. Teknolojinin daha çok eşitleyici olmasını sağlayan da bu özellik. , platformları erişilebilirlik özelliklerinin dışında uygulamalarla da görme engellilerin hayatını kolaylaştırıyor.
'un görme engelliler için geliştirdiği yapay zekâ uygulaması Seeing , Türkçe sürümü ile hayata geçti. Yapay zekâ üzerinden görsel tanıma ve betimleme teknolojisiyle çalışan Seeing AI uygulamasını kullanan görme engelliler; çevrelerindeki tüm görsel öğeleri ses yoluyla algılayabiliyor; metin okuyabiliyor, alışverişlerini daha kolay bir şekilde yapabiliyor.
Dünyada ilk olarak 2017'de tanıtılan ve iOS işletim sistemi üzerinden ücretsiz olarak yüklenebilen akıllı uygulama, 'de bugüne dek ağırlıkla İngilizce seçeneğiyle kullanılıyordu. Microsoft Türkiye Erişilebilirlik Ekibi, teknolojiyi ve yapay zekâyı kullanarak engellilerin sosyal, iş ve eğitim hayatını iyileştirmek üzere farklı çalışmalar yürütüyor. Akıllı telefonların kamerası aracılığıyla görselleri tanıyarak görme engelliler için sesli betimleme yapan Microsoft uygulaması Seeing AI, söz konusu çalışmalar arasında Türkçe versiyonuyla yüz binlerce görme engelli için hayatı daha erişilebilir kılacak önemli bir uygulama olarak dikkat çekiyor.

TÜRKÇE DESTEK BAŞLADI

Bir süredir Türkçe dil seçeneği üzerinde çalışan Microsoft Türkiye, 3 Eylül Perşembe günü Seeing AI'nin Türkçe versiyonunu Apple Store'da erişime açtı. Bugüne kadar dünyada 20 milyonu aşkın işlem yapmak üzere kullanıldığı hesaplanan uygulama, Türkçe sürümüyle Türkiye'de çok daha fazla sayıda görme engelli tarafından kullanılabilecek. Microsoft, yapay zekâ ve bulut teknolojilerini kullanarak görme engellilerin gündelik hayatını kolaylaştıran Seeing AI uygulamasının Türkçe sürümünü kullanıma sundu. Boyner, Evyap, GS1 Türkiye, Koçtaş, , MediaMarkt, Mondelēz International Türkiye, P&G Türkiye, Turkcell, Unilever Türkiye, Watsons Türkiye gibi alanında lider firmaların desteği ile birçok mağaza ve üründe kullanıma açılan uygulama, iOS kullanıcıları tarafından ücretsiz olarak yüklenebiliyor.

YEREL UYGULAMALAR DA VAR

'un EyeSense uygulaması görme engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak, sosyal medyada aktif olarak yer almalarını ve temel ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılamalarını sağlamak için geliştirildi. Türk Telekom, görme engellilere gündelik yaşamlarında destek olan EyeSense uygulamasını yeni özelliklerle desteklenmesini sağladı. Türk Telekom, uygulamayı nesne tanımasının dışında Renk Tanıma özelliğiyle zenginleştirdi ve EyeSense'in ara yüzünü yeniledi.NESNELERİ DE TANIYOR

Geçtiğimiz yıl Türk Telekom tarafından geliştirilen binlerce objenin tanımlı olduğu Nesne Tanıma özelliğiyle EyeSense uygulaması, görme engellilerin tüm nesneleri kolaylıkla ayırt edebilmesine yardımcı oluyor. Görme engelli bireyler akıllı telefonunu nesneye doğru yönelterek objelerin ne olduğunu öğrenebiliyor ve tanımlarını dinleyebiliyor. Renk Tanıma özelliği sayesinde kıyafetlerinin veya etraflarındaki objelerin renklerini öğrenmek isteyen görme engelli bireyler, telefonlarını ilgili nesnelere yönelterek sesli komut sistemiyle renklerin tanımını duyabiliyorlar.6 MİLYON ÜRÜN BARKODU YÜKLENDİ!

Türkiye'de Boyner, Evyap, Koçtaş, MediaMarkt, Mondelēz International Türkiye, P&G Türkiye, Unilever Türkiye ve Watsons Türkiye gibi firmalar tüm ürünlerinin barkodlarını paylaşarak; GS1 Türkiye ise uygulamaya entegre olarak, görme engellilerin çok geniş yelpazede alışveriş yapmasını sağlayacak bir ürün platformunun oluşmasına katkıda bulundu. Microsoft Türkiye ekibi, beş ayda toplam 6 milyon ürünün barkodunu uygulamaya yükledi. Markaların barkod katkısı sayesinde görme engelliler; gıda, ev bakımı, güzellik ve kişisel bakım, giyim, yapı gereçleri, teknoloji ürünleri gibi temel ihtiyaçlarını kolayca karşılayabilecek.

MESAJLARI OKUYACAKLAR

Seeing AI uygulamasıyla; kısa metin okuma, belge tarama, ürün-barkod tanıma, sahne ön izleme, kişi tanıma, renk algılama, ışık algılama ve mesajlaşma platformları WhatsApp ve Bip dahil tüm uygulamalarındaki görselleri "işleme/okuma/ betimleme" gibi birbirinden farklı işlemler yapılabiliyor. Tüm bu işlevlerin tek bir uygulamada toplanması sayesinde görme engellilerin hayatı büyük ölçüde kolaylaştırılıyor. Yapay zekâ üzerinden görsel tanıma ve betimleme teknolojisiyle çalışan Seeing AI uygulaması, görme engellilerin çevrelerindeki tüm görsel öğeleri ses yoluyla tanımasını sağlıyor. Kullanıcının telefonunda fotoğrafı bulunan veya uygulamaya önceden tanıtılan insanları direkt olarak algılayabilen Seeing AI; cihazın tanımadığı insanlarla ilgili olarak da yaş, cinsiyet, ırk ve duygu durumu tahminlemesi yapabiliyor.TÜRK LİRASI TANIMA ÖZELLİĞİYLE GÜVENLİ ALIŞVERİŞ

Görme engellilerin nakit ödeme işlemlerini güvenle gerçekleştirebilmelerini hedefleyen Microsoft Türkiye, Kuveyt Türk tarafından paylaşılan banknotların görselleriyle gerekli barkodları oluşturdu. Böylece uygulama Türk lirasını tanır hale getirildi. Türkiye'de ilk ve tek görme engelli çocuk derneği olan Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği, Eged ve Engelsiz Erişim Derneği de Seeing AI'nin Türkçe versiyonunun test aşamasına dahil olarak uygulamanın sorunsuz çalışması için destek verdi. Seeing AI uygulamasının nasıl kullanıldığını uygulamalı şekilde anlatmak amacıyla çekilen tanıtım videosunda da yer alan Parıltı Derneği gençleri, Seeing AI ile ilgili deneyimlerini detaylı şekilde aktardılar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA