Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1970 ve 1986 yazında ’da yaşananlar. Polonyalı bir babanın oğlu efsane kaleciyle, Arjantin doğumlu Uruguaylı bir file bekçisinin kesişen hayatlarına yolculuk

Polonyalı bir baba ile İspanyol bir annenin oğluydu. İkinci Dünya Savaşı'nın sona erdiği yıl Uruguay'da dünyaya geldi. Hayatı boyunca Polca öğrenmedi, Polonya'ya yolu düşmedi ama doğduğu topraklarda efsane bir kaleci olmayı başardı. Ladislao Mazurkiewicz, 1966 'nda İngiltere'de, 1970'de 'da ve 1974'te Almanya'da Uruguay kalesindeydi. 1970 Dünya Kupası'nda Pele'li 'ya yarı finalde 3-1 mağlup olan Uruguay evine dönerken, Mazurkiewicz, Dünya Kupası'nın en iyi kalecisi seçilmişti. Futbol tarihinin en iyi kalecilerinden biri olan Lev Yashin'in jübilesinde ikinci yarıda onun yerine kaleye geçmiş, Yashin ona eldivenlerini hediye ederek "Artık en iyi sensin" demişti. Meksika 1970 Dünya Kupası'ndan 16 yıl sonra bir kez daha ev sahibi oldu. Turnuvayı düzenleyecek olan Kolombiya'nın ekonomisi çökmüş, bir önceki Dünya Kupası da Avrupa'da yapıldığından FIFA, organizasyonu bir kez daha Meksika'ya verdi. Gruplardan çıkan iki temsilcisi Arjantin ve Uruguay son 16'da eşleştiler. 16 yıl önce 17 Haziran günü evine dönen Uruguay, bu kez 16 Haziran'da Arjantin karşısına yine bir umutla çıktı. Pedro Pablo Pasculli, 42. dakikada golü attığında Arjantin'de yer yerinden oynarken yeni doğan bir bebeğin ağlaması 'in bir hastanesinde yankılandı. Ebe, erkek evladını kucağına alan anneye adını Pedro ya da Pablo koymasını önerdi.

URUGUAY KÖKLERİNE SAYGI
Anne, ebeye gülümsedi ve "Biz Uruguaylıyız" dedi. Sekiz ay sonra ülkelerine döndüklerinde çocuğa "" ismini vermişlerdi. Fernando Morena, Uruguay'ın şöhretli santrforlarından biriydi ve İspanya'da Valencia, Arjantin'de formaları da giymişti ama ne yaptıysa Penarol kulübünde yapmıştı. Çocuk, Arjantin vatandaşlığını seçebilirdi ama her zaman Uruguaylı köklerine saygısından dolayı Tangocuların milli takımından genç yaşta gelen teklifleri reddetti. Adı Pedro ya da Pablo da olabilirdi ama Fernando oldu. Uruguay, efsane kalecisi Mazurkiewicz'i 2013 yılında kaybetti. 2010 Dünya Kupası'nda kalede adı Fernando olan çocuk vardı. Mazurkiewicz gibi efsane kaleciler yetiştiremeyen Uruguay, kalesini 24 yaşındaki Fernando'ya teslim etmişti.

GALATASARAY'A UZANAN YOLA ÇIKTI
'da Uruguay yarı finalde Hollanda'ya yenilirken, 16 Haziran 1986 doğumlu çocuk yedi maçta kaleyi korumuştu. Ertesi yıl Güney Amerika kıtasının en büyük kupası Copa America'yı Uruguay kazanırken kalede o vardı. Turnuvadan sonra 'a transfer oldu. 2014'de Brezilya'daki Dünya Kupası'nda dört maçta Uruguay kalesindeydi, rekor hâlâ uzaktaydı. Mazurkiewicz, Uruguay kalesini Dünya Kupaları'nda 13 kez korumuştu. Fernando'nun rekoru kırmak için üç maça ihtiyacı vardı ama yol uzundu. Dört yıl daha formda kalması, kaleyi kaptırmaması ve Uruguay'ın 2018 biletini alması lazımdı. Hepsi oldu. Önce Mısır ardından maçıyla rekoru egale etti, gruptan çıkmayı başardılar. Gruptaki son maç olan Rusya karşılaşmasında da kaleyi korursa, Mazurkiewicz'in 13 maçlık rekoru 14 maçla 86 yazında Buenos Aires'de doğan çocuğun olacak. Arjantin doğumlu çocuğu hepimiz yakından tanıyoruz. Yedi yıldır Galatasaray kalesini koruyan Fernando Muslera. Her Dünya Kupası'nda futbolcu isimlerinin telaffuzu yeni bir tartışma yaratır. Biz yedi yıldır "Muslera" dediğimiz Uruguaylı kaleciye "Muhlera" der miyiz bilmiyorum ama bildiğim bir şey var. Hırvatistan karşısında takımını yakan Arjantinli kaleci Caballero'nun yerinde eğer Muslera olsaydı, bu Dünya Kupası'nın da, son yedi-sekiz yılın da futbol tarihi Güney Amerika'da başka türlü yazılırdı...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN