Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hükümet programı Türkiye'deki kimlik gruplarına, piyasa aktörlerine ve uluslararası kamuoyuna önemli taahhütlerde bulunmaktadır. Bu program aynı zamanda Gezi Olayları'ndan bu yana yaşanan siyasi ve toplumsal gerilimin sona erdirilip, Türk demokrasisinin sınıf atlatılması konusunda bir manifesto niteliğinde okunabilir.
Yeni anayasa ve demokratikleşme kısmı şüphesiz hükümet programının en önemli bölümünü oluşturmakta. Türkiye'nin son zamanlarda yaşamış olduğu türbülansı geride bırakması gerektiğini vurgulayan demokratikleşme manifestosunun en önemli vurgusu yeni anayasa ve demokratikleşme konusundaki temel referans noktasının insan onurunun korunması olduğudur. İnsan onuru, evrensel insan hakları standartları ve özgürlükçülük vurguları yeni anayasanın temel dayanak noktalarını oluşturmaktadır. Devletin güvenliği yaklaşımını vatandaşa güven temelinde yeniden ele almak ve kamu düzenini bu bakış açısı ile sağlamaya çalışmak hükümetin önemli iddialarından biri.
Alevilerin geleneksel inanç ve irfan merkezlerinin hukuki statüye kavuşturulması ve bu konudaki taleplerin Alevi kanaat önderleri ile diyalog içerisinde bir karşılık bulması önerilmekte. Kürt meselesinin çözümünde ise özgürlükçü ve çoğulcu bir anayasa vurgusunun yanında terörle mücadeledeki kararlılık vurgulanmaktadır. Anayasa ve özgürlükler konusundaki en önemli yaklaşım farklılığı ise devletin bekası ve istikrarı yaklaşımından insan onuru ve özgürlüğü yaklaşımına doğru evrilmedir. Kapsamlı bir reform programı şeklinde ortaya konulan hükümet programı insan onuru ve özgürlükleri etrafından yeni bir toplumsal sözleşme önerisinde bulunmaktadır. Bunun için toplumsal ve siyasi aktörlerle diyalogu önerirken sivil ve bürokratik vesayet odakları ile etkin mücadelenin sürdürüleceği taahhüdünde bulunmaktadır. AK Parti hükümeti şüphesiz bu iddialarını hayata geçirmek ve sivil ve özgürlükçü bir anayasa için diğer toplumsal ve siyasi aktörlerle kapsamlı bir müzakere ve uzlaşma çabası içerisinde olacaktır. Bu çabaların yakın dönem Türk siyasi hayatına damgasına vurması beklenmekte.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN