Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ERDAL ŞAFAK
ERDAL ŞAFAK

Misyon

SABAH'TAN MEKTUP

Geçen hafta içinde kurumsal iletişim yöneticimiz (Tam unvanı: Turkuvaz Medya Grubu Kurumsal İletişim Grup Müdürü) Fecir Alptekin aradı.
Reklamcılık Vakfı bir kitap hazırlıyormuş. Bayağı hacimli olacakmış. "Reklam Kuşakları" adını alacak kitap, Türkiye'de basının ve reklamcılığın tarihini anlatma iddiasını taşıyacakmış.
Sevdim. İyi bir proje.
Peki benden ne isteniyor? Alptekin'in yanıtı: "Genel Yayın Yönetmeni olarak, SABAH'ın kuruluş misyonunu özetleyen bir metin rica ediyorlar."
Başım gözüm üstüne.
Oturdum, yazdım. İşte o yazıyı sizinle paylaşıyorum.

***

SABAH Gazetesi 1986 baharında (22 Nisan 1986), Türk Basını'nın gökkuşağına yeni bir renk eklemek, Türk Basını'nın korosunu yeni bir sesle zenginleştirmek için kuruldu.
Elbette soylu amaçlarımız da vardı:
Demokrasinin güçlenmesine katkı gibi...
Basında rekabetin boyutlarını genişletmek gibi...
Serbest piyasa ekonomisinin yerleşmesine el vermek gibi...
Aradan onca (27) yıl geçti...
Geriye dönüp baktığımda bu hedeflere sıkı sıkıya bağlı kaldığımızı ve onların verdiği güçle beslenip bugünlere geldiğimizi görüyorum.
Geriye dönüp baktığımda ayrıca "Misyon" mertebesine çıkardığımız bu hedeflere bağlılık sayesinde SABAH'ın onca kasırgayı, depremi atlatabildiğini görüyorum.
Yoksa 27 yılda en az 7 kez el değiştirmenin tetiklemesi kaçınılmaz sıkıntılarına nasıl göğüs gerebilirdik?
Yoksa kriz içinde kriz yaşadığımız 2000'lerin başındaki kâbus günlerinde nasıl ayakta kalabilirdik?
***

Ama o deneyler, o sınavlar bünyemizin her türlü soruna karşı şerbetlenmesini sağladı.
Ve o sayede geleceğe çok daha iyimser bakmamıza, çok daha güçlü adımlarla yürümemize imkân verdi.
Lafın gelişi değil, içten inanarak söylüyorum: SABAH önümüzdeki dönemde Türk Demokrasisi'nin referans kurumlarından biri, Türk Basını'nın başlıca güçlerinden biri, Türk Toplumu'nun en şeffaf aynalarından biri olarak, "Misyon"unu sürdürecek.
Ve bir gün herkes "İyi ki SABAH var" diyecek.
***

Sağlıklı ve mutlu bir hafta dileğimle...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN