Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UFUK SANDIK
UFUK SANDIK

Japon devi uyanıyor

Japon otomotiv devi Honda, ’deki suskunluğunu 10’uncu jenerasyon Civic’le bozmaya hazırlanıyor. Honda , yenilenen Civic’le birlikte üretim, istihdam ve ihracatını katlayacak

'de 18 yıldır üretim yapmasına rağmen bir türlü tam kapasiteye ulaşamayan Japon Honda, nihayet atağa geçti. Yıllardır uyuyan bir yanardağ gibi patlamayı bekleyen Honda , 10'uncu nesil Yeni Civic ile birlikte üretim, istihdam ve ihracatını katlamaya hazırlanıyor.

Şekerpınar fabrikasında Yeni Civic'in test üretimine başlayan Honda , yılın son çeyreğinde seri üretime geçmeyi planlıyor.

Seri üretimle birlikte Honda Türkiye Fabrikası'nda vardiya ikiye çıkacak. Böylece şu anda 106 adet olan günlük üretim ikiye katlanacak. Toplam üretim ise 2017'de 35 bin adede çıkacak. Honda Türkiye'nin üretimi 2015'te 12 bin 667 adete kadar düştü.

ÜRETİM VE İHRACAT KATLANACAK

Honda Türkiye, yeni Honda Civic Sedan'la birlikte hem ihracat rakamlarını hem de ihracat pazarlarını artırmayı hedefliyor. 2014'te sadece 1560 adet ihracat yapan şirketin 2015 ihracatı da 2 bin 20 adet olarak gerçekleşti. Honda Türkiye'nin ilk 3 aylık ihracatı ise 675 adet oldu.

Daha önce 30 ülkeye ihracat yapan şirket, yeni Civic'i Avrupa dışında Afrika ve Ortadoğu ülkelerine de ihraç etmeyi hedefliyor. Bu hedef gerçekleşirse, Honda Türkiye Şekerpınar fabrikası tam kapasite çalışıp, yılda 50 bin adet araç üretecek. Şekerpınar'da üretilecek Civic'in bir şansı da Avrupa'da Accord'un satışına son verilmesi. Böylece Civic, Accord'un yerini dolduracak. Bugün toplam üretiminin yüzde 20'sini ihraç eden Honda Türkiye, yeni Civic'le birlikte yeni dönemde toplam üretiminin yüzde 30-40'ını ihraç etmeye başlayacak.

2016 içinde yapılacak yatırımların meyvesini 2017'den itibaren almaya başlayacak olan şirket, asıl patlamayı daha sonraki yıllarda yaşayacak.

İSTİHDAM 1200 KİŞİYE ÇIKACAK

Yeni Civic Sedan'ın üretimine başlanmasıyla Şekerpınar fabrikasında mevcut kapasite kullanımı artacak. 400 ilave işçi alınacak.

Şu anda 800 olan istihdam kademeli olarak bin 200 çalışana ulaşacak.

AVRUPA'DAKİ İKİNCİ HONDA FABRİKASI

Gebze Şekerpınar'da 1996'da temeli atılan Honda Türkiye Fabrikası'nın inşaatı 14 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. 1997 sonundan itibaren Honda'nın Civic modelinin seri üretimine başladı. Gebze Şekerpınar´da bulunan fabrika, Honda'nın Avrupa'daki ikinci otomobil üretim tesisi.

Honda Gebze fabrikası toplam olarak 369 bin 580 metrekare alan üzerine kurulu. Fabrikanın üretim tesisleri ve ofisleri içeren kapalı alanlar toplamı 77 bin 283 metrekare.

20 BİN ADET SATACAK

Yeni CR-V, Civic HB ve Jazz modelleriyle satışlarını yüzde 18 artıran Honda Türkiye, 2016'da 20 bin adetlik satış hedefliyor.

Şirket böylece pazar payını yüzde 23 artıracak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN