Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Egea Sedan, ’ya Dodge Neon adıyla ihraç ediliyor. lı otomobilseverlerin beklentilerin üzerinde ilgi göstermesi ihracat hedefini ikiye katladı

Tofaş, Amerika kıtasındaki ihraç pazarlarının sayısını artırıyor. Doblo'yu Ram Promaster City adıyla Amerika kıtasına ihraç eden Tofaş, bu kıtaya ikinci modelini de gönderdi. 1 milyar doları aşan bir yatırımla Bursa'da geliştirilip, üretilen Fiat Egea ailesinin sedan versiyonu, 'da Dodge Neon adıyla satışa sunuldu. Tofaş'ın hedefi böylece gerçekleşmiş oldu. Şirket, yaklaşık 6 yıl önce Linea'yı 'ya ihraç etmeyi planlamış, ancak başarılı olamamıştı. Dodge ile Bursa'daki fabrikada üretilen marka sayısı 7'ye yükseldi. Tofaş, Fiat, Opel, Vauxhall, RAM, Peugeot ve Citroen markaları için üretim yapıyor. Tofaş CEO'su Cengiz Eroldu, Türkiye'den ilk kez bir otomotiv firmasının Meksika'ya araç ihraç ettiğini söyledi. Dodge Neon'un beklentilerin üzerinde talep gördüğünü anlatan Eroldu, "Yıllık 5 bin adet olan satış hedefi ikiye katlandı. Bu yıl ABD'ye RAM Promaster City markası altında 25 bin adet Doblo satacağız. Dodge Neon'la bu kıtaya yapacağımız ihracat toplam 35 bin adet olacak" dedi.

RADARDA ABD PAZARI VAR
Dodge'un Kuzey ve Güney Amerika dahil bütün Amerika kıtasında çok güçlü bir mirasa sahip olduğunu söyleyen Eroldu, ABD'de büyük potansiyel gördüklerini anlattı. Meksika pazarındaki başarının kendilerini farklı pazarlar konusunda heyecanlandırdığını ifade eden Eroldu, ABD pazarına ihracat için çalıştıklarını kaydetti.

ÜRETİM VE İHRACATTA REKOR
İlk 6 ayda üretim ve ihracatta, sektörün üzerinde bir performans sergilediklerini anlatan Eroldu, şunları söyledi: "Otomobil üretimi yüzde 9 artarken, Tofaş'ın üretimi yüzde 33 artışla182 bin adet oldu. Tofaş hariç, otomotiv sanayiindeki büyüme yüzde 3'te kaldı. İlk 6 ayda Tofaş'ın otomobil üretiminde aldığı pay yüzde 25'e çıktı. Türkiye'de üretilen her 4 otomobilden birini ürettik. Sektörün ihracatı yüzde 14 artışla 554 bin adede, Tofaş'ın ihracatı ise yüzde 54 artışla 134 bin adede çıktı. İhracattaki payımız ise yüzde 24 oldu. Böylece Türkiye'de ihraç edilen her 4 otomobilden 1 tanesi Tofaş'ta üretildi. Ayrıca 134 bin adetlik ihracat rakamı da, tıpkı üretimde olduğu gibi, bizim için ayrı bir rekor oldu."

1 MİLYON KİŞİ EKMEK YİYOR
Tofaş olarak yoğun bir altı ayı geride bıraktıklarını söyleyen Eroldu, şunları anlattı: "Üç vardiyalı dönemi başlattık. 3 bine yakın yeni istihdam gerçekleştirdik. 10 bin kişilik istihdama ulaştık. Yan sanayi de bizimle birlikte üç vardiyaya geçti. Yan sanayinin 20 çarpanı var. Bizde 10 bin kişi çalıştığına göre yan sanayide 200 bin kişiye denk geliyor. Aileleriyle birlikte 1 milyon kişi ekmek yiyor."

DARBE GİRİŞİMİ ÜRETİMİ ETKİLEMEDİ
Başarısız darbe girişiminin yaşandığı gece yarısı saat 03.00'te Tofaş Genel Merkezi'nde olağanüstü toplantı yaptıklarını söyleyen Eroldu, yaşananları şöyle anlattı: "Gece vardiyasında çalışanları saat 02.00'de evlerine gönderdik. 06.45 vardiyasında çalışan arkadaşlar fabrikaya geldi. Yüzde 80'le işbaşı yapıldı. Sonuçta herkes sabahladı, yorgundu. Açıkçası bu kadar yüksek katılım beklemiyorduk. 1-2 saat içinde eksik çalışanlar da gelince tam vardiyaya geçtik. En fazla 300-400 araçlık kaybımız vardır."

ŞAPKADAN ARAÇ ÇIKARTMAK LAZIM
Yıl sonu hedeflerini anlatan Eroldu, "Bu yıl ne kadar araç üretirsek o kadar satış yapacağız. Talebe yetişmemiz için şapkadan araç çıkartmamız lazım. Bu herkese nasip olmaz. Tahtaya vuruyorum, nazar değmesin diye… Günde 1488 adet üretiyoruz. Hedefimiz 1500'ün üzerini görmek. Fabrikayı her ağustosta üç hafta süreyle kapatırdık. Bu yıl iki hafta kapatacağız" dedi.

450 BİN ADEDİ ZORLUYOR
Kapasite artırımına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini söyleyen Eroldu, şöyle devam etti: "Bizim için önemli olan üretimi aksatmadan, durdurmadan arttırabilmek. Bunlar bilinen reçeteler değil, Tofaş'taki mühendislerin ortaya koyduğu yepyeni prosesler üzerinde çalışıyoruz. Bu dünyada bir ilk olacak. Başka örneği yok. Kapasiteyi arttırmamız halinde ilk hedefimiz 450 bin adet. Avrupa'da 400 bin üzeri üretim yapan fabrika sayısı oldukça az."

PAZAR EYLÜLDE TOPARLANIR
Otomotiv pazarının ilk altı ayda geçen yılın önünde gittiğini anlatan Fiat İş Birim Direktörü Altan Aytaç, "Yedinci aydaki bu düşüşle bir miktar geri gittik. Ağustos sezon olarak genelde durgun bir ay. Eylülde pazarın toparlanacağını düşünüyoruz" dedi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN