Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’de kadınlarla erkeklerin otomobil zevkleri tamamen farklı. Bunun nedeni ise erkeklerin ve kadınların otomobillere bakış açısı. Erkekler otomobili statü simgesi olarak görüyor. Dolayısıyla arkadaşlarına hava atabileceği bir otomobile sahip olmayı istiyor. Bu yüzden otomobil satın alırken motor özellikleri, tasarım, sürüş karakteri, donanım gibi özelliklere dikkat ediyor. Ekonomik durumu yeterliyse gösterişli otomobiller satın alıyor. Kadınlar otomobil satın alırken ihtiyaçlarına göre karar veriyor. İlk başta otomobilin konforuna, güvenlik donanımlarına bakıyor. Ama duygusal oldukları için estetiğe erkeklere göre daha fazla önem veriyor. Özellikle renklere dikkat ediyor.

OTOMATİK VİTES
Ancak kadınların bir otomobilde aradıkları olmazsa olmaz özellik ise otomatik vites. Otomatik vitessiz bir otomobil, kadınlar için adeta yok hükmünde. Kullanımı daha rahat olduğu için otomatik vites tercih ediyorlar. Böylece yoğun şehir trafiğinde dur-kalk sırasında vites değiştirmeyle uğraşmadan, otomobil kullanabilme özgürlüğünü yaşıyorlar.

RENKLER
Kadınların büyük çoğunluğu otomobil alırken parlak canlı renkleri tercih ediyor. Başta kırmızı ve tonları olmak üzere, mavi, yeşil ve gri renkleri beğeniyorlar.

IŞIKLI MAKYAJ AYNASI
Otomobilin iç tasarımının şık ve kullanışlı olması kadınlar için önemli. Çünkü kadınlar, trafikte kendilerini evinin banyosunda gibi rahat hissettirecek otomobiller istiyor. Trafikte makyajını yapabileceği ışıklı ayna vb gibi olanaklara sahip otomobilleri tercih ediyor. Ayrıca, otomobilin iç mekanının şık bir tasarıma sahip olması ve kaliteli malzemelerden üretilmesi kadınlar için önemli.

GÜVENLİK DONANIMLARI
Güvenlik kadınlar için çok önemli. Aktif ve pasif güvenlik donanımlarının yanı sıra, kör nokta, şerit değiştirme, öndeki araçla aradaki mesafe uyarı sistemi, acil fren destek sistemi kadınların trafikte kendilerini iyi ve güvende hissetmelerini sağlıyor.

YOKUŞ KALKIŞ DESTEĞİ
Günümüzde bir çok otomobilde bulunan yokuş kalkış desteği, İstanbul gibi 7 tepeli bir şehirde işe yarıyor. Kadın sürücüler yokuş kalkış desteği sayesinde otomobillerini geri kaydırmadan ve arkadaki araca çarpmadan hareket edebiliyor.

PARK DESTEK SİSTEMİ
Ayrıca, geri park kamera sistemi de kadınların olmazsa olmaz güvenlik donanımları arasında yer alıyor. Bu sayede kolaylıkla otomobillerini park edebiliyorlar. Park asistanı gibi teknolojiler de paralel ya da dik şekilde park etmeyi kolaylaştırıyor. Bu son teknoloji kadınların gözdesi durumunda.

KÜÇÜK MODELLER FAVORİ
Kadınlar şehir trafiğinde rahat kullanabilecekleri boyutlarda otomobil kullanmak istiyor. Ayrıca otomobilin manevra kabiliyeti de çok önemli. Küçük otomobil modelleri, hem park hem de dar sokaklarda kullanım kolaylığı sağlıyor.

KİM DAHA İYİ SÜRÜCÜ KADINLAR MI ERKEKLER Mİ?
İstatistiklere göre kadınlar erkeklerden az kaza yapıyor. Erkekler trafikte sorumsuz, kadınlarsa kendilerini çevresindekilerden sorumlu hissediyor

Trafikteki davranış ve hareketleriyle kötü sürücü oldukları görüntüsünü verseler de, istatistikler bunun tam tersini söylüyor. Kadınlar, erkeklerden daha iyi sürücü. Hemen yorum yapmayın. Yazıyı sonuna kadar okuyup, değerlendirmenizi sonra yapın. İstatistiklerden yola çıkılarak yapılan araştırmalara göre:
Kadınlar erkeklerden daha dikkatli araç kullanıyor. Bunun nedeni sahip oldukları sürücülük yetenekleri konusunda şüpheci olmaları.
Erkekler hata yaptıklarında suçu başkalarında arıyor. Kadınlar ise hatayı kendilerinde...
Erkekler trafikte sorumsuz davranışlar gösteriyor. Kadınlarsa annelik içgüdüsüyle, kendilerini çevresindekilerden sorumlu hissediyor ve bu yüzden çok dikkatli davranıyor.
Kadınların hızlı otomobil kullanmaktan korktuklarına dair bilimsel bir kanıt yok. Ancak, erkeklerin hız yaptığı ve herkesi sıkıştırdığı bir gerçek.
Erkekler kadınlara kıyasla daha fazla ölümlü ve ciddi yaralanmalı kazalar yapıyor.
Tipik erkek ve tipik kadın kazaları var. Yüksek hızla virajda yoldan çıkma ya da otomobilin hakimiyetini kaybetme tipik erkek kazaları. Virajda kaldırıma çıkma, geri park ederken çarpma ise tipik kadın kazaları arasında gösteriliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN