Türkiye'nin en iyi haber sitesi

UFUK SANDIK
UFUK SANDIK

Otoda toparlanma sinyali geldi

Konut satışı ve sanayi üretiminin ardından bir toparlanma sinyali de otomobilden geldi. Sektörde ocakta yüzde 59, şubatta 47 olan daralma, mart ayında yüzde 35.5’a geriledi

Dengelenme sürecinin ardından ekonomide başlayan toparlanmaya ilişkin, konut ve sanayi üretiminin ardından bir sinyal de otomotiv sektöründen geldi. Otomobil ve hafif ticari araç pazarında ocakta yüzde 59, şubatta yüzde 47 olan daralma, mart ayında yüzde 35.5'e geriledi. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre otomobil ve hafif ticari araç satışı, martta 49 bin 221 adet olarak gerçekleşti. Martta satışlar şubata göre iki kat arttı.

SATIŞ 3.5 KAT ARTTI
Otomobilde mart ayında satışlar 38 bin 628 adetle, şubattaki 19 bin 205'in iki kat üzerine, ocaktaki 10 bin 979'un ise 3.5 katına yükseldi. Otomotiv pazarında mevsimsel olarak talebin arttığı bir döneme girildiğine dikkat çeken sektör yetkilileri, faiz oranlarında da düşüş olursa satışların artacağı yorumunu yaptılar. Otomobilde geçen yılın ekim ayında yüzde 34'e çıkan yıllık kredi faiz oranları, bu yılın martında yüzde 23'e indi. Otomotiv markaların tek bir çatı altında toplayan ODD'nin Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, martta, ocak-şubat aylarına göre pazarda yaşanan daralmanın hız kaybettiğinin görüldüğünü söyledi. Özellikle martın ilk üç haftasında pazarda beklentilerin üzerinde bir hareketlilik olduğunu kaydeden Erce, "2018'de başlayan ÖTV ve KDV indirimlerinin Mart 2019 sonunda bitecek olması talebi artırdı" dedi.

YERLI OTONUN PAYI % 42.9
Otomotiv pazarında Türkiye'de üretilen modellerin payı artmaya devam ediyor. Martta yerli otomobillerin pazar payı yüzde 42.9'a yükseldi. İthal otomobillerin payı ise yüzde 57.04'e geriledi. 2018'de ithalatın payı yüzde 63.3 seviyesindeydi.

DESTEK TALEBİ ARTIRDI
RENAULT Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş hükümetin, sektöre verdiği destekle birlikte pazarda yaşanan daralmanın martta yavaşladığını söyledi. ÖTV indiriminin 30 Haziran'a kadar sürecek olmasının sektörün yıla umutla bakmasına neden olduğunu kaydeden Çağdaş, tüketici kredi faiz oranlarında yapılacak aşağı yönlü bir düzenlemenin pazarın canlanmasındaki etkiyi güçlendireceğini ifade etti. Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt ÖTV ve KDV indiriminin 30 Haziran tarihine kadar uzatılmasının sektöre olumlu katkı yapacağını söyledi. Oyder Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, ÖTV indiriminin uzatılmasının satışlara olumlu yansıdığını söyledi. ÖTV ve KDV indiriminin etkilerinin çok daha iyi olabileceğini ifade eden Şahsuvaroğlu, "Ancak faizlerdeki yükseklik ve bankaların kredi vermedeki iştahsızlığı ve tüketiciye red vermeleri buna engel oluyor" şeklinde konuştu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN