Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Astaş Holding, İstanbul'un gözde lokasyonlarında yatırım için kolları sıvadı. Yönetim Kurulu Başkanı Aşçı, "Tek parti iktidarıyla önümüzü görüyoruz. 2 yılda 2 milyar dolarlık yatırım planımız var. Kentsel dönüşüme yoğunlaştık" dedi

Marka projelerle adından söz ettiren Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, 1 Kasım seçimlerinden sonra ortaya çıkan tablonun Türkiye'ye nefes aldırdığını söyledi. 2016 ve 2017 yıllarında Türkiye'ye 2 milyar dolarlık yatırım planladıklarını belirten Aşçı, "Kuruçeşme'deki otel yatırımımızı 2016'da başlatıyoruz. Dünyanın en önemli otellerinden Mandarin Oriental Boshporus'u hayata geçirirken Beşiktaş aksında da iki önemli proje için çalışmalarımız devam ediyor. Yine İstanbul'un seçkin semtlerinde 5 ayrı kentsel dönüşüm projesini de hayata geçirmek için önemli mesafeler katettik" diye konuştu. Vedat Aşçı'yla yeni yatırım projelerini ve yabancı yatırımcıların Türkiye pazarına ilgisini konuştuk...

SEKTÖRE İLGİ ÇOK YÜKSEK
1 Kasım seçimlerinden sonra inşaat sektöründe nasıl bir süreç yaşanmasını bekliyorsunuz?
İnşaat Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri. Yerli ve yabancı taleplerden dolayı ciddi anlamda yatırım ve alım talebi var. Yabancılar 5-10 yıldır kaliteli, nitelikli ve markalı projelere büyük ilgi gösteriyor. Bu da sektörün gelişmesine ciddi katkı sağlıyor. Bilindiği gibi milyonlarca eski konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi gerekiyor. Bundan dolayı da 20-30 yıl daha inşaat sektöründe çok ciddi gelişmeler olacak.
Astaş Holding olarak yatırım planlarınız nedir?
Firmamız, çok sayıda konut yatırımı yapmak yerine daha kaliteli, nitelikli ve markalı projeler konusunda uzmanlaştı. Ayrıca ülke ekonomisine ve konumuna inandığımız için de kesintisiz olarak yatırımlarımızı sürdürüyoruz. 7 Haziran seçimlerinden sonra ortaya çıkan tabloda belirsizlik hakimdi. Bu tablo iş dünyasınca kaygıyla izlendi. Ancak 1 Kasım'da çıkan sonuçla birlikte toplumun her kesimi nefes aldı. Hem iş dünyası, hem yabancı yatırımcı hem de vatandaş önünü görüyor. Seçimlerden sonra bizi arayan, iletişime geçen müşterilere ve yabancı markalara, "Türkiye'ye güvenin" diyoruz. 2016 ve 2017'de 2 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladık.
Peki neler var bu planlar arasında?
2016'da Kuruçeşme, Boğaz'da dünyanın en önemli otellerinden Mandarin Oriental Boshporus'un inşaatına başlayacağız. Ayrıca Beşiktaş hattında satın almak üzere iki yer ile ciddi pazarlık halindeyiz. Bunun yanı sıra 5 ayrı kentsel dönüşüm projesi ile ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunlardan öncelikli olarak imzaları tamamlanacak iki site ile ilerleyeceğiz. Daha önce yaptığımız prestijli projeler için ülkemize önemli markalar geldi. Bunların gelmesi bizi daha da cesaretlendirdi. Çünkü yabancı artık, Türkiye'ye daha güvenle bakıyor. Sektörde yarattığımız marka değeri yüksek projelere yenilerini ekleyeceğiz.
Yatırımlarınızı hangi bölgelerde düşünüyorsunuz?
Özellikle markalı ve nitelikli projeler yapıyoruz. Kempinski, Giorgio Armani ve Mandarin Oriental ile bugüne kadar 5 projeyi hayata geçirdik. Çok önemli yeni markalarla da anlaşmalar imzaladık. Yatırım düşündüğümüz bölge Beşiktaş-Boğaz hattı. Sehrin iyi lokasyonlarında projelerimiz olacak.
Peki bu lokasyonlarda arsa bulmak kolay mı?
Çok iyi lokasyonlarda arsa bulmak zor. Fiyatlar çok yüksek. Bu sebeple de iyi lokasyonlarda kentsel dönüşüme girebilecek sitelerle ilgileniyoruz. Bu değerli arsalara markalı ve dünya klasmanında çok değerli projeler yapılması önemli. Çünkü bu özel arsalara toplu konut projesi yapmak yanlış olur.

'KENTSEL DÖNÜŞÜM HIZLANDIRILMALI'
Kentsel dönüşüme nasıl bakıyorsunuz?
Başta İstanbul olmak üzere birçok bölge deprem kuşağında yer alıyor. Bu nedenle kentsel dönüşüm hayati önem taşıyor. Dünyanın en önemli metropollerinden olan İstanbul'un modern dünyaya hitap edecek, istihdam sağlayacak ve ekonomiye değer katacak projelere ihtiyacı var. Bu nedenle dönüşümün hızlanması gerekiyor.
Zor bir süreç mi?
Sektörde birçok firma deneyimsiz, süreci yanlış yönetiyor. Yanlış teklifler vererek yanlış adımlar atıyorlar. Bu nedenle sıkıntılar yaşanıyor. Kentsel dönüşüm uzun bir süreçtir. Konusuna hakim, tecrübesi ve finansal gücü olan iyi yatırımcılarla işbirliği yapmaya özen gösterilmesi gerekir.
Müşteri profiliniz nedir? Müşteri kitlemiz A ve A plus gelir grubundan oluşuyor. Yabancı ve yerli oranı eşit. Binlerce yerli ve yabancı müşteri projelerimizi heyecanla takip ediyor. Yabancılara yapılacak satışlara KDV muafiyeti getirilmesi konut satışlarını 5 kat artırabilir. KDV muafiyetinin mutlaka değerlendirilmesinde yarar var.

ASTAŞ HOLDİNG'E İKİ ÖDÜL DAHA
Mandarin Oriental Bodrum açılalı 1.5 yıl oldu. Sonuçlardan memnun musunuz?
Çok memnunuz. 3 yılda tamamladık. 600 dönüm üzerine kurulu projemizin değeri şu anda 1.5 milyar dolara ulaştı. Otel müşterilerimizin yüzde 80'ini iş ve sanat dünyasının önde gelenleri ile elit aileler oluşturuyor. Yaz sezonu için bir yıl önceden tüm rezervasyonlar doluyor. Bu ilgi Türkiye'nin tanıtımına ve nitelikli turizm sektörünün gelişmesine büyük katkıda bulunuyor. Mandarin Oriental Bodrum açıldığı günden bu güne kadar 14 farklı dalda ödül aldı. En son 23 Kasım'da Londra'da düzenlenen, dünyanın en prestijli otelcilik ödüllerinden European Hotel Design Awards'da 2 ödüle birden layık görüldü. Yarışmada, Türkiye'den ödül alan tek oteldik. Mimari-Yeni Yapı ve İç Mimari- Spa&Wellness kategorilerinde ödül aldık.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN