TİMUR SIRT
TİMUR SIRT

4.5G telefonlar 1 Nisan’ı bekliyor!

Tüm dünyada bin 783 farklı telefon yeni nesil 4.5G şebekesini destekliyor. Türkiye'de 2015 yılı sonunda her iki telefondan biri 4.5G şebekesine hazır olacak. 1 Nisan 2016'da telefonlar hız rekoruna koşacak

4.5G ihalesinin ardından herkes, 1 Nisan 2016'da telefonu değiştirmek zorunda kalıp kalmayacağını soruyor. Telefonunu konuşmak ve kısa mesaj için kullananlar açısından sorun yok. Ancak hızlı mobil internet kullananları yeni kampanyalar bekliyor. GfK'nın tahmini her iki telefondan birinin 4.5G uyumlu olacağı yönünde. Yerli telefon markaları ve operatörler son dönemde getirdikleri cihazların 4.5G desteğinin olmasına dikkat ediyor. Avrupa'da 15 yıl önce 3G şebekeleri kurulurken herkes cihazların hazır olmamasından yakınıyordu. 4.5G'de bu sıkıntıdan yakınmak mümkün değil.

TABLET DE KULLANACAK

Dünyada bin 783 farklı telefon modeli açıklanan 4.5G standart ve frekanslarını destekliyor. Bu cihazlar açıklanan tüm frekanslarda iletişimin sürekliliğini sağlıyor. 3 binden fazla tablet ve akıllı telefon da 4.5G (LTE Advance) standartlarını da destekliyor. Yani tabletler de 4.5G'ye hazır.

AMİRAL GEMİLERİ HAZIR

4.5G'yi destekleyen cihazlar diğer frekansları da destekliyor. Böylece frekans ne olursa olsun akıllı telefonlar çalışmaya devam ediyor. 4.5G şebekesi farklı frekanslarda kurulabiliyor. GSM Birliği verilerine göre dünyada en çok kullanıcı tabanı 1800 MHz frekansında yer alıyor. (http://www.gsacom.com/news/ gsa_429.php). Operatörlerin 1800 MHz frekansı için nefes kesen kapışmasının arkasında bu yatıyor. Eğer akıllı telefonunuzu son 1 yıl içinde değiştirdiyseniz amiral gemisi modellerin çoğu 4.5 frekanslarını destekliyor. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ta sorun yok. Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge de sorunsuz bir şekilde çalışacak. Yeni çıkan Galaxy Note 5 ve Galaxy S6 Edge+ da öyle. LG G4 teorik olarak 425 Mbps hızlarını destekleyecek modem bulunuyor. Yine Sony Xperia 3+ da 425 Mbps hızını teorik olarak destekleyerek kullanıcılarına hız konusunda göz kırpıyor. General Mobile 4G, Casper, Vestel ve Escort Joye gibi yerli markaların da pazar payı bu yıl büyüdü. 4G için de özel modeller piyasaya sürüyorlar. İhale sonrasında 4.5G desteği olmayan telefon kalmayacak diyebiliriz.

KULLANICININ 4.5G AJANDASI
3 4G için başvuruya gerek yok. Kullanıcıların uyumlu telefon kullanması yeterli olacak. 3 Farklı bir ücret ödemek yerine yeni tarifelere geçiş yapacağız. Faturalarda artış olsa da birim maliyetlerde düşüş olabilir. 3 4.5G abonesi için konuşma süresi sadece basit detay olacak. Faturalarda internet tüketimi ve servisler öne çıkacak. 3 Telefonunuz otomatik olarak hat bulduğu frekans üzerinden bağlantı kuracak. 3 Akıllı telefonda aktif olan anten artınca dolayısıyla pil şikâyeti artacak. Ancak eskisi kadar baz istasyonu aramak gibi derdi olmayınca pil tüketimi azalacak.

İPHONE'A 3 SAAT PİL DOPİNGİ
Akılı telefonların en büyük derdi pil ömrü. iPhone için de geçerli olan bu sorunun çözümü için iOS9 sürümü bekleniyor. Çözüm de 'Düşük enerji modu' adı verilen ve kullanıcıların istediği an devreye alabileceği seçenek. Bu mod pil ömrünü 3 saat daha uzatacak. Bu durum, performansta yüzde 40'lık kayıp ve anlık bildirimlerden ödün anlamına gelse de daha uzun pil ömrü için buna değer. Şimdi iOS9 güncellemesini bekleyeceğiz.

DÜNYADA INSTAGRAM TUTKUSUNUN RAKAMLARI
6 Ekim 2010'da başlayan Instagram'ın ulaştığı büyüklük dikkat çekici. İşte o rakamlar 3 Aylık 300 milyon aktif kullanıcı. 3 Üyelerin yüzde 70'i ABD dışında. 3 30 milyar fotoğraf paylaşıldı. 3 Yüklenen fotoğraflar günlük 2.5 milyar beğeni alıyor. 3 Günlük ortalama 70 milyon fotoğraf ve video yükleniyor.

EN İYİ INSTAGRAM EĞİTİM HESABI

3 NASA Goddard @nasagoddard 3 U.S. Department of the Interior @usinterior 3 National Geographic @natgeo 3 National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) Fisheries @NOAAfisheries 3 Mars Curiosity Rover @marscuriosity 3 General Electric @generalelectric 3 The American Museum of Natural History @amnh 3 USGS @usgs 3 Cory Richards @coryrichards 3 Smithsonian Magazine @smithsonianmagazine

APPLE WATCH YÜZME ANTRENMANI VERİYOR
Akılı saatler suya dayanıklı deseler de ben yine de rahatsız oluyorum. Apple da akıllı saati için 'suya atlayabilirsiniz' demiyor. Sadece el yıkarken ya da suyla basit temasta bir şey olmaz diyor. Ancak suya dalarsanız veya yıkanmaya çalışırsanız, sonuçlarından ben sorumlu değilim diyor. Ancak tabiki aksesuvar üreticileri Apple kullanıcılarının daha fazla harcayalım tutkusundan faydalanarak suya dayanıklı aksesuvar üretti bile.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN