Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı ların en hızlısı, en yeteneklisi ve fiyat performansı olarak da en iyisi ile 4.5G testine çıktık. Pil çabuk bitti, aramada beklemeler arttı. Ancak hızındaki rahatlık daha çok video izleterek veri tüketimini artırdı

Mobil altyapısı 4.5G hızına geçince, en iyi cihazlarla altyapının keyfini çıkaracak larla test şart oldu. Konuşurken 3G'ye geçen telefonlar, bina içine girince 4.5G desteğinden uzak duruyor. Herkes en çok "internet tüketimim artar mı" diye soruyordu. Bu sorunun yanıtı net. Operatörünüze mesaj atıp kampanyaya katıldıysanız sorun yok. Eskiden video izlerken kesintiler olduğu için şimdiki kadar video izleyemiyorduk. Yarım saatte 6 şarkı dinlerken şimdi yüksek çözünürlüklü 8 şarkı dinleyebilirsiniz. Yani alışkanlıklar değişince internet tüketimi artıyor. 2015 yılında yüzde 62.5 artan mobil internet kullanımı 4.5G başladıktan sonra daha çok yükselecek.

VOLTE UYUMLU CİHAZ
4.5G altyapısıyla birlikte en iyi performansı verecek telefonlar mağazalarda yerini aldı. Bir kısmı ise piyasaya çıkmak için gün sayıyor. Biz en hızlı telefon Samsung Galaxy S7 Edge ile 3 operatörün SIM kartıyla test etmeye çıktık. 450 MB hızları destekleyen Galaxy S7 ve S7 Edge (üçlü destek uyumlu) aynı da VoLTE (Mobil internet 4.5G, yani LTE şebekesi üzerinden konuşturan özellik) desteğine de sahip. Türkiye'de 4.5G+ işaretiyle uyum sağlıyor. Apple iPhone için VoLTE desteği konusunda operatörlerle anlaştıktan sonra devreye alacak. WhatsApp'ta olduğu gibi aradığın anda konuşturan bu teknoloji yıl sonuna kadar daha çok kullanılacak.

10 GÜNDE SATIŞTA
Fiyatı 1000 TL'nin altında ekonomik 4.5G uyumlu telefonların lideri 5.5 inç ekran ile gelen General Mobile 5 Plus, fiyat performans konusunda rakiplerinin önünde. Telefon henüz piyasada yok. Ancak 10 gün içinde satışa sunulması bekleniyor. General Mobile 5 Plus Qualcomm, 8 çekirdekli Snapdragon 617 işlemcisinden ve 3 GB RAM'den gücünü alıyor. 3.100 mAh kapasiteli batarya ile beslenen General Mobile 5 Plus, Qualcomm'un hızlı şarj 3.0 teknolojisini de destekleyerek 4.5G ile hızlı tükenen pile ilaç oluyor.

4.5G'NİN SANCILARI: PİL VE BEKLEME

BEKLEME SÜRESİ ARTTI DAHA
Önce tahmin ettiğimiz gibi ses konusunda bekleme süresi arttı. 4.5G üzerinden ses taşınmadığı için telefon 3G'ye dönüş yapıyor. Bu da aramalarda bekleme süresinin 8 saniye civarına taşıyor. Her iki taraf VoLTE destekli telefona sahip olunca bekleme süresi minimum seviyeye inecek.

PİL CANAVARI
4.5G şebekesi üzerinden konuşamayınca 3G'ye geçen telefonların hareket halindeyken pil tüketimi artıyor. Daha çok anten, daha hızlı tüketilen pil anlamını taşıyor. Yanınızda pil deposu bulundurmanızda fayda var. Birkaç ay sonra şebeke oturdukça pil ömrü konusunda sıkıntılar azalacak.

OPERATÖRLERİN SERVİS HATASI
Tüm operatörler 4.5G konusunda sadece hız yarışına girdi. Ancak 4.5G'ye özel servisleri açıklamayınca kullanıcılar fark göremedi.

TÜRK TELEKOM
Türk Telekom fiber altyapısını iletişimde öne çıkardı. Müşteri yoğunluğu, frekans kapasitesi açısından potansiyeli yüksek. Bu yüzden en kapsamlı yatırımı yapmak zorunda. Kapsama alanındaki sorunları 900 MHz frekansı ile ile çözmeye çalışacak. GiGa 4.5G hız testlerinde güzeldi ama cihaz şebeke yaygınlığı zaman alacak.

TURKCELL
Daha önce baz istasyonu ve saha ekiplerinin deneyimini ve geniş frekans altyapısını kullanarak yeni altyapıda farklı olduğunu hissettirmeye çalıştı. Abone sayısı ve kullanım yoğunluğuna rağmen hız kendisini hissettirdi. SIM kart konusunda daha agresif olması gerek. Yine akıllı telefon konusunda kampanyaları hızlandırması gerekiyor.

VODAFONE
Uyumlu SIM kart konusunda en hazırlıklı operatör. Küresel 4.5G deneyimini öne çıkaran Vodafone 1800 frekansının yokluğunu yaygın 900 MHz altyapısıyla gidermeye çalıştı. Ancak bu frekansın 4.5G bant genişliği 1800 MHz kadar yeterli değil. Bu zaman zaman paylaşılan ortamda hız problemini gündeme getirebilir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN