Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Whatsapp’ı bedava kullanmanın bedelini ’a bilgilerimizi paylaşarak ödüyoruz. Sadece Facebook değil, internet devleri, bankalar, operatörler kişisel bilgileri nakite çevirme peşinde

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp kullanıcıların numaralarını ile paylaşmaya karar verdi. Şirketin açıklaması 'üyelerin daha çok dost kazanmasını sağlamak' gibi gözükse de , kişisel cep telefonu üzerinden gerçek kişiye ulaşmak. Whatsapp'ı herhangi bir ücret ödemeden kullanmanın karşılığı telefon numarası bilgisi mi? Yani ücretsiz hizmetlerin karşılığını kişisel bilgilerimizi paylaşarak ödüyoruz. Facebook sadece güncel bir örnek. Peki ya diğer internet devleri çok mu masum? Google, Twitter, bedava ücretlerin bedelini fazlasıyla alıyor. Paralar ödediğimiz Apple, telefon operatörleri, bankalar, e-ticaret siteleri yani "Ben masumum" demeye cesaret eden neredeyse yok denecek kadar az. Uygulamaları kurarken bilgilerin paylaşımı için istenen izni iptal edebilirsiniz. Ancak yine de tamamıyla kurtulamıyorsunuz. Kritik konum bilgileri, TC Kimlik numarası hala internette dolaşıyor. Farkındalık artırılması önemli.

BTK MUTLAKA TAKİP ETMELİ
Ancak kişilerin tek tek paylaşım iznini iptal etmesi sorunu çözmüyor. Regülasyon kurumunun kişisel verilerin gizliliğiyle ilgili haftalık, gerekli durumlarda anlık bilgi paylaşarak kullanıcıları uyarmalı. Bilgi Teknolojileri Kurumu'nun (BTK) Avrupa'da olduğu gibi kişisel veriler konusunda aktif olması için sivil destek alması şart. AB'de düzenleyici kurumların yaptırım gücü Türkiye'de de oluşturulmalı. Böylece yurt içinde veya yurt dışında farkındalık oluşması Türk şirketleri de rahatlatacaktır.

ÖZÇEKİM CANAVARLARI HAZIR
Akıllı telefonların en çok dikkat çeken özelliği kameralar. En çok ihmal edilen kameraların başında ön kamera geliyor. Akıllı telefonların binlerce liralık merceklere sahip fotoğraf makineleri kadar performans vermesi gerektiği algısı hakim. Akıllı telefonda yazılım ve güçlü işlemci dev ve pahalı merceklerin yerini almaya çalışıyor. Casper yeni ürünü VIA A1'in hem 8 çekirdekli işlemcisi hem de kameranın 0.1 bir saniyede odaklanması, anını yakalama konusunda Instagram severlere avantaj sağlıyor. Buradaki hedef insanların fotoğraf ve paylaşım alışkanlıklarını artıracak yenilikler. Özçekim fotoğraflarda en dikkat çeken şeylerin başında yüz güzelliği geliyor.

MAKYAJI TELEFON YAPIYOR
Fotoğraf çekmeden önce yaptığınız düzenleme sayesinde yüzünüzdeki sivilceler ve kötü görüntülerden bir anda kurtulmak mümkün oluyor. Üstelik düşük ışıkta ekran ışığı flaş gibi yüzü aydınlatıyor. VIA A1, bilgisayar gibi video izlerken mesaj yanıtlamayı sağlayan çift ekran kullanım yeteneğine de sahip.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN