Türkiye'nin en iyi haber sitesi
FATİH DOĞAN
FATİH DOĞAN

Büyük gün 1 Nisan

"Çarşamba ya da bir aksilik olursa en geç perşembe günü ve hazırladıkları eylem planlarını federasyonlarla paylaşacak"
"UEFA ve FIFA, ile de işbirliği içinde çalışıyor. Virüsün seyri netleşmezse alınan bu kararlar kağıt üzerinde kalabilir"

Dünyayı etkisine alan Koronavirüs, futbolu da olumsuz etkiledi... Ertelenen ligler ne zaman başlayacak? Sözleşmeleri Mayıs ayında bitecek futbolcu ve teknik adamların durumu ne olacak? Ertelenen , UEFA Avrupa Ligi finalleri ne zaman ve nasıl oynanacak? Ekonomik olarak büyük kayba uğrayan kulüpler bu dar boğazdan nasıl çıkacak? soruları merak konusu. İşte bu soruların cevabı için FIFA ve UEFA bir eylem planı hazırladı. Bu planın 1 Nisan Çarşamba günü ya da en genç Perşembe günü ülke federasyonlarıyla paylaşılması bekleniyor.

DEVLER LİGİ NE OLACAK?
Konuyla ilgili UEFA yöneticisi ve TFF 1. Başkan Vekili Servet Yardımcı SABAH'a şu açıklamaları yaptı: Sadece Türkiye değil, dünya olağanüstü bir süreçten geçiyor… Her federasyon gibi biz de UEFA ve FIFA'ya beklentilerimizi, kaygılarımızı ilettik. Onlar da ayrı ayrı komisyonlar kurdu ve konuyla ilgili çalıştı. UEFA'nın 3 temsilcisinin yanı sıra Avrupa Kulüpler Birliği, Ligler Birliği ve Profesyonel Sporcular Birliği'nin temsilcilerinin katıldığı komisyon koordineli bir şekilde durum tespiti yaptı. Birçok soru gündemde var. Özellikle biz kendi açımızdan İstanbul'un ev sahipliği yapacağı Şampiyonlar Ligi finalinin tarihini de merak ediyoruz. Ayrıca ligler ne olacak? Pek çok futbol sever bu sorunun cevabını bekliyor.

VİRÜSÜN SEYRİ KARARDA ÖNEMLİ
YINE FIFA'dan 31 Mayıs'ta biten sözleşmelerin daha ileri tarihe uzatılmasını ya da "Ligler bitene kadar devam eder" düzenlenmesinin getirilmesini bekliyoruz. Aldığımız bilgiler bu konuda önemli mesafeler kat edildiği. İlk eylem planı önümüzdeki hafta çarşamba günü ya da en geç perşembe günü üye ülke federasyonlarına bildirilecek. Bu yönde bilgi aldık. UEFA ve FIFA tedbirleri alırken Dünya Sağlık Örgütü ile de işbirliği içinde. Virüsün gidişatı seyri netleşmeden çözümler ve alınan kararlar da sadece kağıt üstünde kalabilir. Temel esas hep beraber Avrupa ve dünya futbolunun bu mücadeleyi hep birlikte omuz omuza veriyor olması.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA