Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ağaoğlu, SABAH'a konuştu

Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Türkiye'nin golfte dünyada eşi olmayan bir gelişme gösterdiğini ifade etti. Turkish Airlines Open'ın ardından bir değerlendirmede bulunan Ağaoğlu, "Ülkemizde golfün son yıllardaki hızlı gelişimi dünya çapında büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Türkiye'de artık her bir sahada 32-40 bin arası oynayan oyuncu var. 130 bin kişi bu bölgeye her sene golf oynamaya geliyor. Bunun getirisi de 150-160 milyon dolardır. Ciro olarak ülke ekonomisine her sene 150-160 milyon dolar döviz girdisi sağlıyorsun. Bunu da sezonun ölü olduğu Kasım, Aralık, Ocak gibi, eskiden otellerin kapatıldığı dönemde sağlıyorsan, kimse golfe ölü yatırım diyemez. Ben bu tür düşüncelere asla katılmıyorum. Bakın futbol endüstri diyorlar ama büyük takımlarımızın hepsi batık. Ekonomileri kötü. Futbol değil golf ciddi bir endüstridir, yatırımdır" ifadelerini kullandı.

ALTYAPIDA 10 BİN SPORCU HEDEFİMİZ OLMALI
Her şey tesisle doğru orantılı... 100 sene uyuyacaksınız, 10 sene içinde 20 saha yapacaksınız sonra şampiyon sporcu görmek isteyeceksiniz. Bu olası bir şey değil. Elit bir sporcuyu 10 binde bir yakalama şansınız oluyor. 6400 sporcumuz var. Amatör düzeyde dünyada mücadele edecek 3 sporcumuz var. Ali Altuntaş ilk 75'te olması gerek. Serkan Akarsu, Ediz Kemaloğlu... Altyapıda 250 sporcumuz var. Ben de varım demek için altyapıda 10 bin sporcu olması gerek. İsveç'te altyapıdaki sporcu sayısı 120 bin.

KARADENİZ'E GEÇ KALDIK
Ağrı, Erzurum, Ardahan'da 3 çukurlu sahamız var. 2005 yılında oralara gittik. Trabzon'la Samsun'a gidişimiz gecikti. Samsun önümüzdeki yıl 19 Mayıs'ta bitecek. Karadeniz'e gitmekte geciktik. Şehir merkezlerine yakın halka açık golf sahalarını arttırmalıyız. Bunun bir örneği Samsun olacak. Bu yatırımlar yeni golfçülerin yetişmesine yardım edecek. 6 yıl sonra Trabzon, Samsun'dan European Tour'a gidecek golfçüler yetiştirebiliriz.

HAYATIMIN EN ZOR GECESİYDİ
Tiger Woods, Türkiye'nin bir günde yakaladığı en yüksek reytingin 4 katını yakaladı. Köprü vuruşu sadece spor değil siyasi gazetelerde de yer aldı. 136 ülkede izlendik. Tiger nereye gitse olay oluyor. Onu ikna ettik de bizim insanımızı ikna edemedik. Köprü trafiği tek yönlü 20 dakika kapandı. Hayatımın en zor gecesiydi, büyük tepkilerle karşılaştım.

1.5 MİLYAR İNSAN BELEK'İ TAKİP ETTİ
Antalya'da 18 naklen yayın aracı vardı, hepsi tır... 5 cm çapındaki topu 300 metre havada takip edip düştüğü yere kadar görüntü alabilecek 58 kamera ve tecrübeli kameramanlar çalıştı. 160 TV'de çalışan ekip, döşenen fiber optik kablo 76 km... Gönüllüler 280-300'e yakın, 450 güvenlik. 1.5 milyar insan 19-20 saat Belek'i takip etti. Geçen sene sadece canlı yayının reklam geri dönüşü 84 milyon dolardı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN