Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ERMAN TOROĞLU
ERMAN TOROĞLU

Balon gibi söner!

Kulüpler Birliği’nin yapacağı iş, doğru bir iş… Peki parayı Futbol Federasyonu’nun elinden alırsanız ne olur? Zurnanın son deliği olur. Çünkü para kimdeyse kral da odur... Olay para kazanmak değil, paranın nerelere harcanacağıdır

Gençler hatırlamaz, eskiden Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü vardı. Sonra ismi Gençlik Spor Genel Müdürlüğü oldu. Bütün branşlar gibi futbol da bu kuruluşa bağlıydı. Bu kuruluşun başındaki adamın havasından geçilmezdi. Sonra futbol özerk olup bu kuruluştan ayrıldı. Bu kuruluşun ne yaptığını, başkanının kim olduğunu kamuoyu bilmez oldu. Futbol işte öyle bir güç…
Kulüpler Birliği'nin yapacağı iş, doğru bir iş. İşimize gelince bu işi yapan iyi ülkeleri hemen öne atar, "Almanya, İngiltere'de böyle" deriz. Peki Almanya ve İngiltere'de kulüpler, dernekler kanununa göre mi yönetiliyor? Bu işi yapmak için yeni çıkarılacak kanunun içine çok net bir şekilde cümleler yerleştirilmeli. Bu kanunun seçimlerden önce çıkması zor görünüyor. Peki parayı Futbol Federasyonu'nun elinden alırsanız, Futbol Federasyonu'nun havası ne olur? Balon gibi söner… Zurnanın son deliği olur. Para kimdeyse kral odur. Buradaki olay kulüplerin para kazanması değil. Kazandıkları paranın nerelere harcanacağıdır. Bugünkü görüntüde 'bu iş hakikaten düzgün yapılsın, futbol ileri gitsin' diye mi öne atılıyor yoksa Futbol Federasyonu Başkanı ile Kulüpler Birliği Başkanı, Kırkpınar'da olduğu gibi birbirlerine yoklama mı çekiyorlar. Federasyon bu işi kesinlikle istemez. Göksel Gümüşdağ geçtiğimiz dönemde Federasyon Başkanı olmak istemişti ancak tapeler ortaya dökülünce sahneden çekildi. Geçenlerde Yıldırım Demirören tekrar aday olacağını söylemişti. Göksel Gümüşdağ herhalde o koltuğun boşalmayacağını anlayınca federasyonun arkasından dolanıyor. Şunu altını çizerek söylüyorum; bu iş başarılı olursa kulüplerimiz ve futbolumuz için iyi olur. Ama parayı şu andaki gibi kullanırlarsa büyük hüsran yaşarız. Bizdeki bazı hastalıklar çabuk geçmiyor. Bulaşıcı herhalde!!!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN