Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Galatasaray sporcularına "geçici sakatlık" üzerine sigorta yaptırmamış.

Milli Takımlara futbolcu veren kulüpler, milli maçlarda sakatlık yaşayan oyuncular için TFF'ye, "Futbolcuları maç başı oynatıyoruz. Sakatlık yaşadıklarında garanti paralarını biz ödüyoruz. Bu nasıl adalet?" diye sert tepkiler koymuştu. TFF, Milli Takım'da sakatlanacak oyuncular konusunda kulüp takımlarının "Mağdur" olmasını engellemek adına 'geçici sakatlık sigortası' yaptırıyor. Bu konuda uzman olan ve Nildem Global Sigorta'nın Genel Müdürü Elif Hazinedaroğlu ile konuştum. Elif Hanım, 2010 yılından itibaren Galatasaray Spor Kulübü'nün ve 2012 yılından itibaren de Türkiye Basketbol Federasyonu'nun her konudaki sigorta ihtiyaçlarını karşılayan tek yetkili sigorta brokeri olduklarını söyledi. Elif Hanım, ayrıca 2010'dan itibaren Milli Takım futbolcularının 'geçici sakatlık sigorta'larını yaptıklarını anlattı.
Hatta şu örneği verdi: 29 Mayıs 2012 Türkiye, Bulgaristan ile özel maç yapıyor. Beşiktaşlı İsmail Köybaşı sakatlanıp çapraz bağlarını koparıyor. İsmail'e oynamadığı maç başı ücretleri (70 bin Euro) ile Beşiktaş'ın İsmail'e ödemiş olduğu garanti ücreti (45 bin Euro) sigorta kapsamında ödeniyor. Toplamda sigorta şirketi 115 bin Euro ödemiş.. Avrupa kulüplerince yoğun şekilde satın alınan bu geçici sakatlık sigortasına Türk kulüpleri önem gösteriyor mu? Tabii hayır... G.Saray sporcularına "Ölüm ve sürekli sakatlık" üzerine sigorta yaptırmış. Ama "Geçici Sakatlık" sigortası yaptırmamış. Yaptırmış olsaydı, Bruma'nın ve Aydın'ın garanti alacaklarını Nildem Global Sigorta ödeyecekti. Futbolcularına 40 Milyon Euro tutarında yıllık maaş ödeyen bir kulüp, tüm takımına dilerse 1.5 milyon Euro yıllık prim tutarı karşılığında bu teminatı satın alabilir, böylelikle sakatlanan ve oynama şansı bulamayan futbolcularına ödeme zorunda oldukları garanti ücretleri sigorta şirketinden temin edebilir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN