Türkiye'nin en iyi haber sitesi

F.Bahçe, kritik bir galibiyet aldı. Kasımpaşa'yı 2-1 yendi. Fırat Aydınus'un kararları tartışıldı. Nasıldı hakem? Emre'nin küfürleri konuşuluyor ama çok da güzel bir gol attı. Genel bir değerlendirme alabilir miyiz?
Hakemi değil; Türk spor medyasını değerlendiriyorum. Fenerbahçe-Kasımpaşa maçında 3 puanı, Türk spor medyası başarı ile almıştır. Bu medya böyle olduğu sürece kimse heveslenmesin; arayı kapattığını düşünen Beşiktaş dâhil... Fenerbahçe, şampiyon olur.
Emre'nin muhteşem bir gol gol attı. Kasımpaşa'dan Malki'nin attığı gol de çok güzeldi; Emre'nin attığı gol de çok güzeldi. Adem Büyük'ün gol kadar güzel bir kafa vuruşu var; öne çıkan Volkan'ın üzerinden... Direğin üzerinden kıl payı kaçtı. Maçta, güzel şeyler de vardı.
Bu arada, Caner de tribünde küfür ederken yakalandı.
Fark etmiyor. Sahanın içinde küfrederken ceza almayan adam, tribünde rahat rahat eder. Şimdi bak; Kasımpaşa 10 kişi kaldı. Kerem'in ikinci sarı kartı, aptalca görülmüş bir kart... Aptalca... Ben, Kasımpaşa'nın yöneticisi olsam; ibreti alem olsun diye Kerem'e çok ağır bir ceza veririm. Federasyonun vereceği cezayı beklemeden... Ki ceza kuruluna dahi gönderilmeyecek; ikinci sarı karttan kırmızı kart gördü. Bir futbolcu kendisini bu kadar ucuz, bu kadar anlamsız attırmaz. Bunun bir cezasının olması lazım. Ama ilk gördüğü karta bakmak gerekiyor. Görünen manzara şu: Kerem'in aleyhine faul çalıyor. Kerem, hakeme 'Ben bir şey yapmadım' diyor. Top taca çıktığı zaman dahi, hakeme dönüp 'Ben yapmadım; benden çıkmadı' demeyen futbolcu var mı Türkiye'de!.. Herhangi bir faul kararına itiraz etmeden, kafasını öne eğip, geriye koşan futbolcu sahnesi bana gösterebilir misin? Türkiye'de, Kerem'in faul kararına -hakeme dönüp ellerini kaldırması- 'Faul değildi' denmesinden daha normal bir şey yok... Ki bu medya, geçen hafta Egemen için 'Refleks bir tepkiydi' dedi. Gidip hakeme göğüs atmak!..
Kerem ne yapıyor; 'Ben yapmadım' diye ellerini kaldırıyor ve Fenerbahçe duran top atışı yapacağı için geriye, yerine doğru yürümeye başlıyor. Hakeme doğru değil... Yürürken hakemin yanından geçiyor. Sarı kartlık bir olay olduysa, orada oldu. Küfür ettiyse, kırmızı kart görmesi lazım. Görmediğine göre söyleniyor olabilir. Hakemin üzerine bile gitmiyor; hakemin yüzüne bile bakmıyor.
Yani ne söyleniyor; bilmiyoruz ama Emre'nin kendi aleyhine verilen faullerden sonra neler söylediği gayet net okunurken ve duyulurken hiçbir şey yapmayan hakem, yanından söylenerek geçen Kerem'e sarı kart verdi! Bunun adı, 'çifte standart' değilse nedir! Bu, hakemin maçı hangi kompleksler ve baskılar altında seyrettiğinin ifadesidir.
Başka bir örnek vereceğim; Merk'i dinliyorum. Türkiye'de hakem yorumu yapacak tarafsız, eski bir hakem olmadığı için Almanya'dan, döviz ödenerek ithal edilen Markus Merk'i dinliyorum. İki pozisyon anlatacağım.
İsterdim ki 'Fenerbahçe resmi televizyonu değildir burası Hıncal ağabey... Bak; tarafsız bir televizyondur. Şimdi bunu, sana kanıtlayacağım' desin. Maçın pozisyonlarını analiz ediyorlar ve Fener'in ofsayt olan golünü tartıştışıyorlar. Orada, iki pozisyonda ofsayt tartışması var:
1- Kafayı vuran Kuyt, ofsayt mı?
2- Kuyt kafayı vurduğu zaman röveşatayı atan Mehmet, ofsayt mı?
Daha evvel, ofsayt pozisyonlarında yere çizgiler çizen Lig TV, birinci pozisyonda katiyen çizgi çizmedi; ikinci pozisyonu tartışmadı bile... O pozisyonu görmedik. Mehmet röveşatayı yaparken görüntüyü durdurdu ve 'Ofsayt olmadığı görülüyor' dedi. Mehmet röveşatayı yaparken durdurmayacaksın; Kuyt kafaya çıkarken durduracaksın ve Mehmet'in nerede olduğuna bakacaksın! Orada tartışmadılar bile onu... Mehmet röveşata yaparken, Şansal dedi ki 'Mehmet'in ofsayt olmadığı görülüyor.' Ofsayta ne zamandan beri, topa vururken bakılıyor! Top ona atılırken bakılır ofsayta... Neyse... Kuyt'ın pozisyonunda, Markus Merk dedi ki "Santimlik ofsayt olabilir. Çünkü ben, ayağı önde görüyorum. Ama bu yüzden yan hakemi suçlayamayız."
Aradan 15 dakika geçti. Maçın diğer pozisyonları yorumlanıyor. Kasımpaşalı Scarione'nin önüne bir top atıldı. Adam topu kaptı, Volkan ile karşı karşıya kalacak; başka Fenerli yok. Fenerbahçe'nin golünde, ofsayt bayrağını kaldırmayan Aleks Taşçıoğlu, Scarione'ye ofsayt bayrağını kaldırdı ve Markus Merk, "Burada ofsayt, olsa olsa milimetriktir -santimlik bile değil- ama yan hakemin kararına, saygı göstermek zorundayız" dedi.
O zaman Şansal Büyüka 'Sayın Merk; 15 dakika evvel aynı hakem, santimetrelerce önde olduğunu söylediğiniz Kuyt'ın pozisyonuna bayrak kaldırmadı. Ama Scarione'ye kaldırdı. Fenerbahçe lehine ofsayt kaldırmadı; Fenerbahçe aleyhine ofsaytı kaldırdı. İkisi de aynı hakem üstelik... Bu sizce tesadüf olabilir mi?' deseydi; yayıncı kuruluşu da, kendisini de beraat ettirirdi. Benim en güvendiğim yan hakemlerden biridir Aleks... Ama öyle görüyor. Artık Fenerbahçe aleyhine görmesine ve yorumlamasına imkan yok. Çünkü kafasında şu var: 'Ya Kuyt ofsayt değilse... Ben ofsayt görüyorum ama değilse, yarın bittim.' Öbüründe, 'Ben ofsayt görmüyorum Scarione'yi ama ya ofsaytsa ve de golü atarsa... Yarın ben bittim.' Bu kafayla, tarafsız hakemlik yapamazsın.

Maçı yönetemeyeceği açıktı!

Aydınus'un tepkilerden çekinerek ısınmaya çıkmaması doğru bir davranış mı?
Maçtan önce seyircinin önüne çıkamayan Aydınus'un, o maçı yönetemeyeceği açık... Tartışmaya gerek yok.

Fenerbahçe kazanmasına rağmen fazla beğenilmezken; Kasımpaşa'nın futbolu, övgü aldı. 10 kişi kalmalarına rağmen, eşitliği de sağladılar. Siz maçın geneline baktığınızda, iki takımı nasıl buldunuz? Ben, bu görüşlere katılmıyorum. Fenerbahçe, iyi oynadı ve Kasımpaşa'dan daha iyiydi. Oyun genelinde, galibiyeti hak eden takımdı.
Fenerbahçe'nin oynadığı iyi futbolu scoreboarda yansıtamamasının sebebi, Kuyt... Burak'ı katlayan bir ofsayt rekoru kırdı. İlk defa en ileri uçta oynadığı ve Kasımpaşa da çok akıllı bir ofsayt taktiği ile sahaya çıktığı için... Neredeyse iki Fenerbahçe akınından biri, Kuyt'ın ofsaytı ile kesildi. Ersun Yanal, 1-1 olduktan sonra Emenike'yi soymuşken; 2-1 olunca vazgeçti.
Ersun Yanal; Emenike ile maça başlamaya cesaret etseydi ya da Kuyt'ın ısrarla ofsayta düşerek Fenerbahçe akınlarını perişan ettiğini -üstelik kötü de oynuyordu- dikkate alıp Emenike'yi oyuna alabilseydi; bu, sahaya da scoreboarda da yansırdı.

EDİTÖR: ÖZGE AYDIN

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN