Türkiye'nin en iyi haber sitesi
HINCAL'IN YERİ HINCAL ULUÇ

Zürih'te de!..

SAKIP Sungur, İsviçre'nin neu Zürcher Zeitung adlı gazetesinden bir alıntı göndermiş.
1965-66 sezonunda Zürih Operası'nda Rigoletto'da Dükü oynayan iki tenor da arka arkaya hastalanınca, meneceri, 600 İsviçre Franklık Modena - Zürih - Modena bileti karşılığı Pavarotti'nin rolü almasını sağlamış. Opera müdürü ilk temsilden sonra Pavarotti'yi geri göndermiş.
Fırın işçisi, amatör düğün tenoru bir baba ile, sigara fabrikası işçisi bir annenin oğlu Pavarotti, gençliğinde futbolcu mu, şarkıcı mı olacağını uzun uzun düşünmüş. İkincide karar kılmışlar. Opera şarkıcılığına bariton olarak başlamış. Kalın sesini yıllar içinde inceltmiş. Pes sesten ona "Yüksek Do Kralı / King of High C" takma adını verecek tenora geçişini sağlayan şey, hırsı, inadı, zekası ve felaket çalışması.
Türkiye serüvenini zamanın Opera Müdürü Hüsamettin Ünder anılarında anlatmış.
Ankara'ya La Bohem'de Rudolfo'yu söylemek için geldiğinde bakmışlar sesi pes. Yapacak bir şey yok. Operadaki diğer tüm sesleri de yarım ses pese indirmişler, uyum sağlayabilmek için. Bir başka da rol vermeden geri göndermişler..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
SON DAKİKA