Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Los Angeles Times, doğacak çocuklarını Amerikan vatandaşı yapmak isteyen Türk anneleri yazmış. Safter Ağabey'den (Yılmaz) ilginç bir not aldım..

***

Türkiye'de vatan millet nutukları atan pek çok kişinin, hamile eşlerini, doğacak bebeğin Amerikan pasaportu alması için, Amerika'ya yolladıklarını biliyor ama bu kadar çok olduklarının farkında değildim.
Şimdi Los Angeles Times gazetesi Türk anaların binlercesinin, doğum yapmak ve Amerikan pasaportuna sahip olmak için buraya geldiklerini ve ortalama 15-20 bin dolar harcadıklarını yazıyor. Türklerle birlikte Koreliler, Çinliler ve Tayvanlılar Amerika'ya "Doğum turizmi" ile binlerce dolar bırakıyorlarmış.
Amerika'ya hamile gelmek ve burada çocuk doğurmak suç değil. Vizeyi veren konsolosluk memuru sadece "Doğumdan sonra anne ve bebeğin bir ay içinde Amerika'yı terk etmesini" istiyor.
Habere göre, sayısız web sayfası doğum turizmi reklamları ile dolu..
Gazete, Amerikan pasaportlu çocuğun ilerde kolayca Amerika'da okula başlayabileceğini ve yüksek eğitimi için de uzun süreli kredi alabileceğini yazıyor.
Amerika'ya yerleşmek isteyen iş adamlarının 500 bin ile bir milyon dolar yatırım yapmak zorunda olmalarına karşılık sadece doğum yaparak bu avantajı sağlayan yabancı analar kenar semtlerindeki evlerde kalıyorlar. Buraların birer gizli otel gibi işletildiğini kaydeden Los Angeles Times, bazı mahalle sakinlerinin 20- 30 Çinli hamile kadının ayni evde yaşadığını fark edince, durumu polise bildirip önlem istediğini belirtiyor.
Yani 15- 20 bin dolara de luxe doğuran Türk analar da var, 15- 20 dolara köle gibi yaşayıp doğum bekleyen Çinliler de..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN