Yani benim köşelere kurulmuş arkadaşlarım, sanıyorlar ki, bu akil adamlar gelecekler, onlarla konuşacaklar, ikna edecekler ve Barış süreci lehinde kamu oyu oluşturmalarını sağlayacaklar..
O zaman da çıkıp "Bunlar mı beni ikna edecek" diye sarılıyorlar kaleme.. Bir küçümseme.. Bir eleştirme..
Tabii bir de, çaktırmadan "O var da, ben neden yok" havası..
Bakın Akil Adamları seçenler.. Ve de yorumlayanlar..
Aslında hepiniz yanılıyorsunuz..
Bu ülkede bir gurup vardır ki, "Nuh" der, "Peygamber" demez.. "Dediğim dedik" der.. 63 değil, 1063 adamı, evine, ona özel yollasanız fark etmez, işe yaramaz.. Onlar, "Kamuoyu oluştururlar." Ya da oluşturduklarını sanırlar. Onlara laf anlatılmaz. Birbirlerini bile dinlemezler, yıllardır.
Bir gurup var ki, asıl kalabalık onlardır, ülkemizde yüzde 90'lara varır hatta oranları.. Kamuoyu dediğimiz kitle budur aslında..
Onlar içindir işte Akil Adamlar..
Ama "Gitsin, konuşsun, ikna etsin" için değil..
Bu ülkede "Dinleme" diye bir fiil, sözlüklerde durur sadece.. Biz dinlemeyiz..
Bir basit deneme yapın çevrenizde..
Her seçim öncesi yığınla miting, yığınla TV konuşması..
"Ben şunu dinledim de, oyumu onun partisine verdim" diyen bir kişi bulursanız, bana maille, mesajla bildirin..
Bu millet, ezelden beri birilerine, bir sebeple saygı duyar, onun dediğini yapar..
Benim köyümün adı Çavuşköy!.. Yığınla Çavuşköy var Anadolu'da.. Köylerinden bir Çavuş çıkmış çünkü..
"Hangi köy?.."
"Çavuşun köyü.."
Öyle tarif edilmiş yıllar yılı.. Sonra olmuş adı Çavuşköy!..
O köylü, Çavuş'u "Okumuş, görmüş, geçirmiş" bilir.. Dediğini yapar.. Çavuş akil adamdır köylü için.. Kafasını yormaz.. "Bu bilir. O öyle diyorsa.." der, uyar gider..
Günümüzde kasaba ve kentlerde durum farklı değil.. Seçimlerde de.. Biz parti, program, tüzük filan bilmeyiz.. Türkiye Karizmatik Liderler ülkesidir. Karizmalı lideri bulan, seçimi götürür. Liderin ardından parti marti kalmaz..
Nerde Süleyman Beyin AP'si?. Nerde Turgut Beyin Anap'ı?. Nerde Bülent Beyin DSP'si?.. İzi var mı?.
"Ilımlı İslam bu kadar oy potansiyeliydi de, Erbakan niye yüzde 15'i geçemedi hiç de, Erdoğan kaç seçimdir silip süpürüyor?.
Akil adam da bu..
Vatandaş bakacak?..
63 akil adam arasında, çok sevdiği, saydığı inandığı Orhan Gencebay var.. "Haa" diyecek, "Orhan Ağbim de Barışa taraftarsa, demek bu iyi bir şey.." Sadece Karadeniz bölgesinde falan değil ha.. Bu ülkenin neresinde olursa olsun.. O "Orhancı" çünkü..
Adam bakacak "Aaaa!.. Yılmaz Erdoğan da barış istiyor..
Demek bu iyi bir şey, o zaman ben de barıştan yana olmalıyım!..
Yoksa, ne Orhan Gencebay, ne de Yılmaz Erdoğan kahve kahve dolaşıp insanları ikna etmeyecek.. Güçleri, vakitleri yetmez, bir defa.. İkincisi.. Gerek de yok. Dedik ya.. Dinlemezler bile..
Şimdi seçenler böyle mi seçtiler 63 adamı?. Listeye bakıyorum. Tam da bu misyona uygun, peşlerinden insanları sürükleyecek harika toplum liderleri var. Ama tam tersine insanı barışa küstürecek adamlar da karışmış araya..
Neden?.
Görev tarifi ve beklentinin adı doğru yapılmamış ki başta, o tarife uygun adamlar aransın..
O zaman da bu liste çıkmış işte.. Arada olmaması gerekenler de var ama, ben bu listedeki pek çok adamın varlığına bakıp "Barış süreci demek çok doğru bir kararmış" derim, bir Anadolu insanı olarak!..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN