HINCAL ULUÇ
HINCAL'IN YERİ HINCAL ULUÇ

Var ol, Varlık!..

80 yaşına girmiş Varlık dergisi.. Cem Erciyes'in yazısında okudum, Radikal'de..
Yahu özel gün, gece, törenler düzenlenmeliydi.. Türk kültürüne, Türk edebiyatına bu kadar güzel, bu kadar uzun, bu kadar anlamlı, bu kadar değerli, bu kadar yararlı hizmet eden bir dergi daha olmadı.
Varlık Dergisi, genç yazarların şairlerin umuduydu.. Kelebeğin Rüyası'nı hatırlayın. O iki genç Zonguldaklı'nın rüyaları değil miydi, Varlık'ta yazılarının çıkması..
Melih Cevdet, Oktay Rifat, Sabahattin Kudret, Behçet Necatigil, Fakir Baykurt, Tahsin Yücel, hep Varlık çocuklarıydılar..
15 Temmuz 1933'te Yaşar Nabi Nayır ve Sabri Esat Siyavuşgil kurmuşlar Varlık'ı.. Babam Sabri Esat hayranıydı fena halde.. Ama Yaşar Nabi'den hoşlanmazdı.. "Komünist" derdi.. Bu yüzden Varlık almazdı, büyük edebiyat merakına rağmen.. Bizim elimizde görünce de, memnun olmadığını hissederdik ama, ağbim dergiyi de, yayınlarını da yakından izlerdi, ben de onun sayesinde..
Jack London'u Varlık Yayınları sayesinde tanıdım mesela..
Yaşa Cem Erciyes.. Yaşa ama, yetmez!..
Varlık bir soyut anıttır. Somuta dönüştürülmeli.. Bir efsane Varlık Gecesi yapılmalı.. Varlık'ın 80'inci yaşı dillere destan olmalı..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN