HINCAL ULUÇ
HINCAL'IN YERİ HINCAL ULUÇ

Güneştekin New York'ta..

Efendim, köşemizin New York'ta da bir gönüllüsü var şimdi..
Sevgili dostlarım Aksoy'ların kızı, Eda.. Dünya sanat merkezinde olup bitenlerden bizi ilgilendirenleri yazmaya söz vermişti, geçen ay tatil için geldiği İstanbul'dan dönerken.
İlk notunu yolladı..

***

Sanat dünyasının en saygın galerilerinden biri olan Malborough, gurur verici bir sergiyle, Ahmet Güneştekin' in eserlerine ev sahipliği yapıyor.
Kandinsky, Francis Bacon ve Jackson Pollock gibi sanatçıları sergilemiş olan Malborough Galeri' nin ilk Türk sanatçısı olan Güneştekin, "Karanlığın içinden ışık saçan güneşi" sembolize eden yeni tuvallerini sergiledi.
Güneştekin'in yapıtları, olağanüstü ayrıntılı ve üç boyutluluk hissi veren çizgilerden oluşuyor. Eserlerin alt tabakaları, ilk bakışta fark edilmesi zor olan mitolojik ve spirituel karakterler barındırıyor. Sanatçının eserlerine büyük emek ve zaman harcadığı ayrıntılardan belli oluyor.
Sergi açılışında Türk ziyaretçiler kadar Amerikalı sanatseverlerin de katılmaları çok dikkatimi çekti. New York gibi bir sanat metropolünde Güneştekin'in eserlerinin bu denli ilgi görmesinden de ayrıca gururlandım. Daha açılış gecesinde eserlerin neredeyse hepsi satıldı.
Katalog yazısını ünlü sanat kritiği ve "The End of Art" kitabının yazarı Donald Kuspit kaleme almış..
Bu başarılı açılıştan sonra, Ahmet Güneştekin'in sadece Türkiye'de değil, Malborough ve onun kalibresindeki dünya galerilerinde göreceğimizi düşünüyorum.
Sergi 4 Ocağa kadar devam edecek. Sanatseverler New York'a yolunuz düşerse, mutlaka ziyaret edin! Hem zevk alın, hem gurur duyun!.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN