HINCAL ULUÇ
HINCAL'IN YERİ HINCAL ULUÇ

Nana?..

Şimdikilere bakmayın.. Oriental dansın gerçek sanat olduğu devrin sonuna bizim kuşak yetişti. Dünyanın en ünlü lokallerinde, biz de, Meclis'in hemen karşısında olduğu için, çok popüler ve çok pahalı Ankara Palas'ın gece kulübünde en popüler şovdu, oriental dans..
En iyisini de Mısırlılar yapardı. Samiye Gamal ve Nadya Gamal, durmadan turne yaparlardı Avrupa'da ve sık sık Ankara Palas'a da gelirlerdi. M. Ali Ağabey (Kışlalı) kulüp müdürünü ayarlamış. Barda ayakta durmak, masa işgal etmemek şartıyla, tekel fiyatına içki içerek girme hakkımız var. Ahmet, ağbim, ben iyi şov oldukça gidiyoruz. Tekel birası bir lira.. Koca da şişe bütün gece idare ediyor. Bir lira bedava gelmesin. Maaş 40 lira.. Anlayın.. Gece yarısı çıkınca, Ankara'nın diz boyu karı ve donduran ayazında, Ulus'tan, Yenişehir'e kadar yürüyüş..
O zamanlar daha striptiz yayılmamış.. Erotizm, oriental dansta var.. Çünkü dansın ruhu erotizm.. Oriental dans, bir sevişmeyi anlatır. Erkek görülmez ama dansöz onun varlığını hissettirir. Önce ayakta, erkeği baştan çıkarır, sonra yer hareketleri başlar.. Esas oriental dans da yerdedir, ayakta değil... Çünkü yerde, o görmediğiniz erkekle sevişir, dansöz..
Bu ünlü Gamallar'ın arasına, bir Türk katıldı, gene o yıllarda.. Ayşe Nana.. Biz Ankara Palas'ta izledik, ama o asıl ününü Roma kulüplerinde yaptı.. Fellini de onu bir gece görüp Dolce Vita filmine alınca, ünü dünyayı sardı..
Dün gazetelerde okudum.. Ayşe Nana, Roma yakınlarındaki bir kasabada sessiz sedasız yaşadığı evinde, 78 yaşında ölmüş.. Oriental dans, çoktan ölmüştü zaten. Bugünkülerin yaptığının "Oriental" ile alakası yok.. Şimdiler sadece göbek ve kalça titretiyorlar.. Ayşe Nana'da onlar, ısınma hareketleriydi.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN