Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kim mi, Serdar Kaynak?.. Genç bir heykeltraş.. Heykel, ülkemizde son yıllarda gelişen bir sanat dalı.. Yıllar önce gittiğim fuarlarda, göstermelik bir iki heykel olurdu. Şimdi hemen her galerinin standında heykele rastlıyorsunuz.
Serdar, Çorumlu bir genç.. Orda yaşıyormuş hala.. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümünden mezunmuş..
Sevgili Selvin telefon etti.
Arnavutköy'de bir minik yer daha açmış. Buradaki ilk sergisi Serdar.. "Gel, seveceksin" dedi.. Gittim.. Sevdim..
Bir tane de aldım.. Daha doğrusu o ağaç heykel beni aldı, her zaman olduğu gibi..
Selvin "Sana indirim de yaparım" dedi.. "Sakın ha" dedim.. "O genç sanatçı benden zengin değil.."
Galeri Selvin 2, Arnavutköy Caddesi'nde.. Hani sahil yoluna paralel uzanan çarşı yolu.. Sokağın en ünlü, en geleneksel dükkanı, bizim İsmet'in manavının karşısı..
Selvin 1'de de bir heykel sergisi var..
Akın Yıldırım.. O da Ordulu.. Mimar Sinan Güzel Sanatlar mezunu.. New York, Boston, Paris'te sergiler açmış.
Louvre'daki sergide bizi temsil etmiş..
Yıldırım eserlerini anlatırken, "Her şeyin başka her şeye dönüşebileceği ihtimalinin çok mümkün olduğunu hatırlatan işler.. Bir eserin kendinden başka neler olabildiğidir, asıl onu kendi yapan" diyor..
Dolaşırken, çatal ve kaşıkların, anahtar ve kilitlerin, hatta otomobil motor parçalarının nasıl insan ve hayvanlara dönüştüklerini görüyorsunuz.. Yolunuzu Arnavutköy'e düşürün.
Bu iki çarpıcı sergi 50 metre arayla.. İkisini de görün..
Bu arada.. Ritz'de Sevgili İnci Aksoy gene feministliğe soyunmuş..
Salı akşamı açtığı serginin adı "Gelecek kadındır!."
Ne var ki sergideki eserleri ile "Gelecek kadındır" diyen 8 sanatçıdan 6'sı erkek.. Balkan Naci İslimyeli, Bedri Baykam, Bubi, Genco Gülan, Server Demirtaş..
Genco'nun galerinin duvarına resmettiği Denizatı da erkek.. Nerden anlıyoruz.
Yumurtaları taşıyor da ondan.
Denizatında yumurtayı yavru çıkana dek taşımak erkeğin işi iyi mi?. Denizatı bu yükten kurtulmak için "Gelecek kadındır" diye feryat etse, haklı, yani.. "Gelecek kadındır" diyen iki kadın sanatçı da bulmuş İnci.. Kezban Arca Batıbeki ve Nihal Tanpolat.. "Daha sakin, daha insancıl, daha hoşgörülü, daha sevecen, daha barışçıl, daha dost bir gelecek istiyorsak eğer, o gelecek Kadın" mış işte.. "Sanat umuttur ve o umut için savaştır" diyor, sergi..
.. ve "Gelecek kadındır" umudunun savaşını erkekler yapıyor..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN