Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul sevdalısı, İstanbul Tarihi ve Bizans uzmanı Üstad Radi Dikici bu hafta konuyu, tarihten bugüne getiriyor. Bir dünya mirası Surlar'ın bugünkü durumunu gitmiş, görmüş, fotoğraflamış.. Şimdi elinde bu resimlerle çığlık atıyor..
Ben bu çığlığı iletiyorum sizlere..

***

İstanbul Surları'nın nasıl inşa edildiğini dört hafta Pazar günleri, sevgili Hıncal'ın köşesinden size sunmuştum.
Son şöyle bağlamıştım:"Okurlarımız soracaktır. İstanbul Surları'nın bugünkü hali nicedir? Felaket, yüz karası.
Sanki orada hâkim sadece dağ kanunları.
İstanbul'un göbeğinde mi? Evet İstabul'un göbeğinde.
"21 Mart Cumartesi 2015 günü çektiğim fotoğrafları sevgili Hıncal kardeşime gönderdim. Muhtemelen tüyleri ürpermiştir... İşin komik tarafı bazı bölgelerde kısmen de olsa restorasyon çalışmaları sürerken, Yedikule'den Mevlana Kapı'ya kadar olan bölgede surlar yıkılıyor. Uydu antenli gecekondular, yollar ve sulama havuzları ve tuvaletler yapılıyor. Her türlü çöp surların dibine yığılıyor."
22 Mayıs 2015 Cuma günü aynı bölgeyi tekrar dolaştım.
Felaketin boyutları artmıştı. Surların en öndeki bölümlerini kapatacak ölçüde boş sebze sandıkları yığılmıştı.
Yüreğim yeni resimler çekmeye dayanamadı ve oradan hızla ayrıldım.
Bu sayfaya bu rezil görüntünün sadece bir tanesini koyuyorum. Lütfen felaketin boyutlarını iyi görmek için, diğer fotoğrafları aşağıdaki linki tıklamanızı tavsiye ederim.
İstanbul aşığı olan Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan, Sayın İçişleri Bakanı lütfen bu konu ile ilgilenin.
Kendisine, 11 yıl önce bu boyutlarda olmamasına rağmen yıkımların ve gecekonduların fotoğraflarını verdiğim ve "Dehşet içinde kaldım," diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Topbaş ve nihayet yörenin belediye başkanı surların önünden geçerken gözlerini mi kapıyorlar?
Neden, neden, neden?
Her türlü olumsuz bir durum karşısında anında biten belediye yetkilileri için burası yasak bölge mi? Surların yıkımını durduracak kimse yok mu?
Adam gözünüzün önüne, hemen yolun yanına uydu antenli gecekondu yapıyor ve bunu kimse görmüyor.
Çöplerini istediği gibi surların dibine yığıyor, bunu kimse görmüyor. Surları yıkarak oradan aldığı taşlarla kendine yol inşa ediyor, geçit yapıyor, bunu kimse görmüyor. Kuyu açıyor, üzerine motor takıyor ve gecekondusu dahil borularla suyu naklediyor, bunu kimse görmüyor. Tüm gecekondular elektriği kaçak kullanıyor, bunu kimse görmüyor.
20 yıldır devam eden bu rezilliğin bir tek açıklaması olur. Orada vazgeçilmez ölçüde büyük bir paylaşım düzeni var. Yahu adam, oraya betonarme gecekondu yapıyor.
Özel su depolu, uydu antenli ve geceleri pırıl pırıl ışıklar içinde.
Yazmıştım.
Sayın Gül cumhurbaşkanı iken ön bölge temizlenmişti ama cumhurbaşkanının emri bile bu gecekonduyu yıkmaya yetmemişti. Sekiz yıldır orada duruyor.
Lütfen aşağıdaki linklerden birini tıklayın. Felaketin boyutlarını göreceksiniz ve ne demek istediğim daha iyi anlaşılacak. https://www.youtube.com/watch?v=PObjdNdpWsY https://youtube/PObjdNdpWsY

Dikkat buyurun.. Burası Dünya Kültür Mirası bir tarihtir ve bize emanettir!.. Yazının sonundaki linleri tıklarsanız, daha ne fecilerini göreceksiniz.. Bu mudur İstanbul'a, ülkeme, dünyaya, tarihe, Fatih Sultan Mehmet'e sahiplenmek!..

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN