Aynen öyle.. Aslında birbirlerinden farkları yok.. Daha acısı "Ama biz Osmanlı Bankası'yız" diyebilen de yok, aralarında..
Olay çarşamba 18.41'de olur olmaz, Haber Kanalları'nın alt yazıları kıpkırmızı oldu. Olmalıydı tabii. Çünkü Ankara'daki patlama, yayını kesecek kadar önemliydi..
Gece saat 23.30'a kadar ekran başında kaldım.. Kırmızı yazılar hepsinde ayniydi. Tek yenilik, tek özellik, tek fark içermeden.
Çünkü dedim ya, birbirlerinden farkları yoktu.
Yattım.. Sabah 8.15'te tekrar açtım, haber kanallarını.. Kırmızı yazılar aynen devam ediyor..
"Son Dakika.. Sıcak Gelişme.. Cart.. Curt"
Alttan geçen yazılar bir gece evvel 23.30'da bıraktıklarım, satır satır..
O zaman niye "Kırmızı" ağalar paşalar?.
O zaman neyin "Son Dakika Sıcak gelişmesi" bu?.
Olayın ardından 13.5 saat geçmiş, sen hala bıraktığım yerdeysen, o yazılar niye kırmızı?.
Kırmızı yazının da itibarı kalmasın diye mi?.
Habercilik yaptığınız tek durum bu zaten.. Onu da piç etmek neden?.
Patlama oldu. Konuşan konuştu.. Normal yayına geçersin. Arada yeni bir gelişme olursa, onu "Kırmızı" verirsin, beş dakika, o da..
Dünyada ve ülkede olup biten başka her şeyi haber olmaktan çıkarıp, tek, üstelik ayni haberi saatlerce "Kıpkırmızı" dönmek ve bundan utanmamak, nasıl bir habercilik, gazetecilik anlayışıdır?.
Sebebi ben söyleyeyim..
Öylesi kolay da ondan..
Nasıl olsa sizden özel haber bekleyen ve isteyen yok.. Çekersin üç dakikalık "Kırmızı" bandı..
Verirsin kırk saat yayına.. Böylece "Yahu ne oluyor" diye Türkiye ve Dünya Haberleri veren ajansları karıştırma, oradan yeni gelişmeleri alıp, alt yazıları değiştirme zahmetine dahi girmene de gerek kalmaz..
Haber Televizyonu yöneticileri..
Ekranlarınızın üstü, palavra dolu.. Konuşma.. Konuşma.. Konuşma.. Birileri konuşuyorsa, canlı ver.. "Muhabir" dediğinin işi haber, özel haber çıkarmak değil, konuşana mikrofon tutmak..
Haber bültenleri de gevezelik.. Çağır birini Haber spikerinin önüne oturt. Saat dolana kadar, ipe sapa gelmez konuştur.. Kim bu adam?. Niye çağrıldı, niye konuşuyor, o bile önemli değil. Maksat, saat bedava dolsun..
Eeee!. Konuşma bedava..
Yani, elektrik parasına yayın!..
Patron da mutlu..
O zaman "Haber" diye geriye sadece ve sadece o alt yazılar kalıyor..
Orda hiç değilse gazeteci olsana.. Orada habercilik yapsana bizahmet!.
Açın dünyanın haber kanallarını.. BBC World.. CNNInt.. El Cezira.. France 24.. Euro News (Üstelik bu Türkçe).. Hepsi de DigiTurk'te var..
Bakın bakalım, dünyada sizinki kadar "Geveze" haber kanalı var mı?.
..Ve de alt yazısını sizin kadar ciddiye almayan?.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN