Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Türk sı" denince akla gelen ilk isim, tanımakla ve onu sahnede izlemekle gurur duyduğum Semiha Berksoy'dur.
Onun adına kurulan vakfın, 2015- 2016 Opera leri bu pazar akşamı Kadıköy Süreyya Salonlarında sahiplerini bulacak. Vakıf Eş Başkanları, Prof. Zeliha Berksoy ve Prof. Mesut İktu, jüri toplantısı sonunda ödül alanları açıkladılar..
"Kimler"e geçmeden önce bir notumu söyleyeyim. "Semiha Berksoy Opera Ödülleri" benim en saygı duyduğum ödüllerin başında gelir, bu ülkede..
Adına layık bir saygınlıkla seçilir sanatçılar çünkü.. Ne kayırma olur, ne hatır gönül..
Bu yıl ödül alan sanatçılar şöyle..
En İyi Genç Kuşak Opera Sanatçısı: Münih Operası Mezzo Sopranosu Deniz Uygun.
Mustafa İktu Ödülü: Viyana Devlet Operası Baritonu Orhan Yıldız.
Ferhan Onat Ödülü: Magdeburg Operası Sopranosu Hale Soner.
Suna Korat Özel Ödülü: La Scala Mezzo Sopranosu Asude Karayavuz.
Ayhan Baran Özel Ödülü: İstanbul Devlet Operası Bası Gökhan Ürben.
Jüri Başkanı Sevgili Dostum, Prof. Mesut İktu ile ödüller üzerine sohbet ettik, dün..
"Hocam, genelde yurt dışında çalışan sanatçılarımızı seçmişsiniz" dedim.. "Bu bir bakıma çok güzel.. La Scala başta, dünyanın en ünlü operalarında benim sanatçılarım, konuk değil, kadrolu olarak söylüyorlar. Gelişmeye bakar mısın?. Bir bakıma da üzücü.. Sözüm ona bunca operamız var, Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun, Antalya, Mersin.. Bir tek Gökhan ödül alabilmiş, bizden.." Mesut Hocam "Sorun bizdeki sanatçılarda değil" dedi.. "Birbirinden müthiş operacılarımız var.. Ama 2015- 2016 sezonunda doğru dürüst, yeni yapım izleyemedik ki, oylayalım.." Selman Ada felaketinin operamızı düşürdüğü durumu geldiği günden beri yazıyorum. Üç kuruş telif için durmadan kendi eserlerini sergileten, Rengim Gökmen'in muhteşem, temsil ve seyirci rekorları kıran kadrosunu sırf kıskançlıktan darmadağın eden Selman Ada, Opera ve mizi izlenmezliğe mahkum etti..
Türkiye İstatistik Kurumu tespiti.. 2015 yılında Opera ve Bale seyircisi yüzde 26.7 azalmış iyi mi?.
Eski Kültür Bakanı Mahir Ünal'la konuşmuştuk, göreve gelir gelmez. Rezaletin farkındaydı.
Opera ve Baleyi bu hale getiren tüm kadroyu A'dan Z'ye değiştirme kararı vermişti. Ama ömrü yetmedi. Mahir Ünal, Binali Yıldırım hükümetinde yer almadı. Yeni bakan Nabi Avcı'dan ise şimdilik ses seda yok.. Mahir Ünal'ın etkisizleştirdiği Selman Ada vekil olarak yeniden işin başında..
Berbat bir Bodrum Bale, berbat bir Aspendos Opera festivali programı açıklandı, bu yaz için, iki en turistik beldemizde. Ama ikisi de bedava yapsan seyirci çekmez, bu programlarla..
Bu durumda hangi jüri, hangi opera bale sanatçımıza ödül verecek?.
Semiha Berksoy Vakfı'nın Özel Onur ve Saygı Ödülleri de var, pazar gecesi..
Müfide Özgüç (Soprano), Pekin Kırgız (Tenor), Remziye Alper (Soprano) ve Ahmet Defne (Işık Tasarımcısı) bu ödülleri alacaklar.
Cemal Reşit Rey Özel Ödülü, üstadın tüm eserlerini toparlayan Piyanist/ Besteci Aydın Karlıbel'e verilecek.
Birçok alkışladığım ödül, Semiha Berksoy adını taşıyan oldu.
Bu ödülü, bu ülkede kültür ve sanata, özellikle de Klasik Müzik, Opera ve Bale'ye en çok destek olan DenizBank Genel Müdürü, Hakan Ateş alacak..
Bir daha yazayım..
Ödül töreni pazar akşamı saat 20.00'de Kadıköy Süreyya'da..
Giriş serbest.. Ne davetiye gerek, ne bilet..
Ve de gecede, ödül alan tüm sanatçıları dinleme fırsatınız olacak.. Bir araya gelmesi belki bir daha mümkün olmayacak sanatçıları, en güzel eserleri yorumlarken izlemek, tam "Bir Yaz Gecesi Rüyası" olacak, hepimize..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN