Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Haldun Ağabey, sana bir kere daha teşekkürler.. 53 yıl önce beni tiyatro aşığı bir genç yapmıştın. Perşembe gecesi, beni aldın o 53 yıl öncesine götürdün.. Nasıl keyifle, nasıl lezzetle ve nasıl yaşlı gözlerle..
Şahane Züğürtler gene "Şahane" idi, Haldun Ağabey..
Kuzen Ahmet'le (Kışlalı) o oyun için Ankara'dan özel gelmiştik, 1963'te İstanbul'a.. Gazeteci Necati Dayım (Bilgiç), güç bela bilet bulmuş "Tamam" deyince trene atlamıştık..
Kıyamet koparıyordu, Şahane Züğürtler. Pazartesi hariç haftanın altı gecesi, ilave, çarşamba, cumartesi ve pazar matine, haftada 9 temsile rağmen yer bulunmuyordu Dormen Tiyatrosu'nda..
Baş rollerde Ayfer Feray ile sen vardınız Haldun Ağabey.. İki minnacık rolde, Yılmaz Köksal ve Hadi Çaman.. Kadroya bak.. Arada Nisa Serezli, Turgut Boralı, Tuncel Kurtiz, Suna Keskin, Başar Sabuncu, Sema Özcan..
Devrimden sonra Paris'e kaçmış Çar ailesinden Altes Emperyali oynuyordu Ayfer.. Ama ne oynuyordu.. Yemin ederdiniz, kanı mavi diye.. Öylesi.. Hele o yılların en moda şarkısı Oçi Çorniya'yı (Siyah Gözler) söylediği sahnede nasıl ağlatmıştı hepimizi.. Oyunu ve güzelliğiyle tüm salonu büyülemişti Ayfer.. Kuzenle ben aşık olmuştuk.. Kocası Prens'te de sen Haldun Ağabey, bildiğim, gördüğüm en muhteşem rolünü oynamıştın.. Bir harika oyuncu daha vardı o devler devi kadroda.. Nisa Serezli..
Oyunun en çok gülünen ve en çok alkış alan sahnesindeki "Havalar da birden bire soğudu" deyişi, yarım asır sonra hala kulağımda.. (Bu defa o sahne biraz aceleye geldi sanki..)
O Şahane Züğürtleri kaç defa izledim, bilemem. En az on!. Sonra, 90'larda bir daha sahneledin.. Bu defa Nevra Serezli oynadı karşında..
Kadro da, oyun da gene "Şahane" idi.. Gene her fırsatta gittim.
..Ve bu defa.. Artık özel tiyatroların böyle bir kadro kurma, böyle dekor ve kostüm masrafı yapma şansları kalmadığı için, ne iyi ettin de Şehir Tiyatroları'nın teklifini kabul ettin..
Şahane Züğürtler 2016 da, şahane Haldun Ağabey..
Hepsini ilk defa izlediğim oyuncular çok çok iyiydi. Hele sen yönetince, kötü olma şansları yok çünkü.
Ama üçü fena halde sıyrıldı aralarından.. Bir defa Ayfer'in rolünü oynayan Müge Akyamaç!. Yani vay ki vay!. Olduğu her sahnede gözlerinizi ayıramıyorsunuz.. Senin rolündeki Can Başak da öyle.. Nasıl harika bir tipleme yapmış..
Turgut Boralı'nın oynadığı Fransız burjuvasında da Hakan Güner olağanüstü bir performans gösterdi.
Asude Zeybekoğlu'nun çevirisi zaten efsaneydi o zaman da.. Barış Dinçel'in dekorları, Canan Göknil'in kostümleri mükemmeldi.
Şahane Züğürtler nerdeyse dakika başı alkışlarla kesildi. Son yıllarda bu kadar ara alkış alan oyun hatırlamıyorum.. Ama 53 sene önce de öyle değil miydi zaten..
Bu oyun Şehir Tiyatroları'nda en az üç sezon kapalı gişe oynar Haldun Ağabey!.
Tiyatromuz adına sana binlerce teşekkür edildi Sevgili Ağbim!.
Ben kendi adıma, bana verdiğin keyifler, insan olarak bana kazandırdıkların ve en önemlisi "Haldun Dormen benim dostumdur" deme gururunu armağan ettiğin için teşekkürler ederim..
Devam Haldun Ağabey!.. Şehir Tiyatroları olanakları ile, yaratmaya devam..
Mesela Mr. Roberts, sıraya giremez mi?.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN