Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıtkı Usta'nın 6'ncı Ölüm Yıldönümü için Kütahya'ya giden ve nihayet tamamlanan Sıtkı Usta Müzesi'nde düzenlenen törene katılan Nabi Hocama ("Kültür Bakanım demek" resmi kaçıyor.
Antalya'daki halleri aramızda öyle sıcak bir hava oluşturdu ki, içimden artık böyle hitap etmek geliyor) zaten minnet doluydum.
Resmi açılışı, Ustam daha öldüğü gün "Bu müze kurulsun" emri veren zamanın Başbakanı, Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak bugünlerde.. Ama Kültür Bakanımız törenin yapılacağı müzeyi gayri resmi açmak için uçtu Kütahya'ya ve Sıtkı Usta'ya saygısını ve teşekkürlerini gösterdi.
Ustama, öldükten sonra olsa bile, bir Kültür ve Turizm Bakanı nihayet böylesine sıcak sahipleniyorsa nasıl teşekkür etmem, nasıl minnet duymam..
Pazartesi günü Kütahya'dan gelen ikinci haber beni daha da mutlu etti..
Nabi Avcı "Aizanoi Antik Kenti, ikinci Efes adayı" demişti..
Sıtkı Ustama gitmişken onun Frigya'sını da gezmiş, gördüklerini anlatmıştı.
Bu ülke gazeteleri felaket haberciliği arasında güzel şeyleri de koyma becerisine sahip olsalar, okurlarının içini karartıp, gazete okumaktan nefret ettirmek yerine geleceğe umutla bakma heyecanını verseler, Kültür Bakanı'nın peşine takılır, onunla Kütahya'ya giderlerdi..
Allahtan bir ajans bu işi yaptı da, bir ikisinde iki satır haber çıktı.
Aizanoi'yi önünüze gelen gazeteciye sorun.. Bir tanesi duymuşsa (Kültür sanat yazarları dahil) gider elini öperim.
Unesco'nun "Yaşayan Kültür Mirası" ilan ettiği Sıtkı Usta, dünya çapında, eşi olmayan bir Çini ustasıydı ama o ömrünü çok ama çok sevdiği Kütahya'yı, Kütahya'nın merkezinde olduğu Frigya'yı önce Türkiye, sonra dünyaya tanıtmaya adamıştı.
2001 yılında, beni gelip İstanbul'da bulan, kolumdan çekip Kütahya'ya götüren, önce kendisinin kurduğu Osmanlı Çini Atölyesini ve yaptıklarını gösteren ve anlatan ve sonra günlerce, adım adım Frig Vadisi'ni gezdirip bu doğa ve tarih cennetini tanıtan Sıtkı Usta'ydı. Dönünce günlerce yazdım..
Okurlar müthiş ilgilendi, mailler yağdı.. Ama ne Kültür Bakanlığı'ndan ses geldi, ne Kütahya Valisi'nden, ne de Belediye Başkanı'ndan..
Sıtkı Usta, Nabi Hocam'ın sözünü ettiği Aizanoi'ye beni nasıl heyecanla götürmüş, saatlerce gezdirmiş ve de ne tatlı anlatmıştı.
2000 yıllık Aizanoi, Dünya Uygarlık Tarihi'nin bugüne kalan en önemli izlerinden biri, muhteşem bir antik kent. Sıtkı Usta'nın gücü, bu kalıntıları "Dünya Kültür Mirası Adayı" ilan ettirmeye yetti ancak.
Ankara'dan, ya da yerel yönetimden biraz destek olsa "Unesco Kültür Mirası" ilan edilir ve Kütahya'ya milyonla turist yağardı.
Nabi Hocam'ın sözlerini okurken "Keşke Sıtkı Ustam, Kütahyası'na, Frig Vadisi'ne nihayet bir Kültür Bakanı'nın sahip çıktığını görecek kadar yaşasaydı da, gözü arkada gitmeseydi" dedim..

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN