Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kızım bu yıl 9. sınıfa başladı. Sürekli 'Okula toplu taşıma araçlarıyla kendim gidebilirim' diyor. Ben istemiyorum. Ne yapmalıyım?" F.S./Ankara
Genelde ergenliğe girmiş ya da kendini artık yetişkinliğe aday olarak görmeye başlayan çocuğunuzun bu tarz talepleri gayet normaldir. Ancak yaşanılan şehir ve koşullar önemlidir. Daha kontrollü bir yerleşim merkezinde yaşıyorsanız, kontrollü ve aşamalı olarak buna müsaade edilebilirsiniz. Ancak büyük şehirlerden birinde ve yoğunluğu olan bir yerde ikamet ediyorsanız bu süreç biraz daha uzayabilir. Şunu unutmayın ki; eninde sonunda ona bunun için izin vereceksiniz. Ancak öncesinde daha yakın bir yere gönderebilirsiniz. İki-üç durak ilerdeki bir arkadaşına gitmeyi öğrenmesi ile başlayarak okula gitme sürecine kadar aşamalı olarak artırabilirsiniz. Ancak mutlaka verdiğiniz saate sadık kalması, izinsiz bir yerlere gitmemesi, olması gerekenden fazla parayı yanında taşımaması gibi kurallarınız olmalı.

KENDİ YAŞITLARIYLA OLMASI DAHA İYİ
"Kızım ilkokula başladı. Okuyor, yazıyor, toplama yapabiliyor. Okuldan sıkılmaz mı?" S.P./Mersin
Günümüz koşulları, görsel medyanın hızlı ve seri kullanımı, etrafta sürekli bir bilgi akışı olması çocuğun birçok beceriyi yaşından önce öğrenmesine neden olabilir. Burada hep atlanan, çocuğun sosyal ve duygusal olgunluk seviyesidir. Aslında çocuğunuzun tüm hayatını etkileyebilecek bu alanın gelişebileceği tek yer de kendi yaşıtlarının olduğu ortamdır. Bu nedenle okuyor-yazıyor olması ve diğer aktiviteleri yapıyor olması iyidir. Bu onun sosyal ve duygusal olarak önde olduğunu göstermez. Ayrıca sizin de çocuğunuza bunu lanse etmemeniz önemlidir.

ÇOCUĞUNUZDA UYUM SORUNU OLABİLİR

"Oğlum ilkokula başladı. Öğretmeni rehberlik araştırma merkezine yönlendirdi. Neden?" A.Z./İst.
Öğretmeninizin sizi rehberlik araştırma merkezine göndermesinin birçok nedeni olabilir. Çocuğunuzda zihinsel bir güçlük olduğunu algılaması, sınıf içinde çok fazla uyum sorunu yaratan davranışlarda bulunması olası nedenler arasındadır. İkamet ettiğiniz ilçenin rehberlik araştırma merkezine başvurun. Çocuğunuza yapılacak gerekli testler ve değerlendirmeler için öğretmeninizden gözlem formu istenecektir. Bu verilere dayanarak da çocuğunuzla ilgili yaşanan sorun hakkında size bilgi verilecektir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN