Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD Doları dünyada rezerv para olarak kabul ediliyor. Böylece ABD Merkez Bankası'nın bastığı doların kâğıt ve baskı maliyeti dışında kalan kısmı, ABD ekonomisine adeta satın alma gücü sağlıyor.
Peki ABD Doları bu gücünü nereden alıyor?
Ünlü iktisatçı Milton Freidman'a göre ABD Doları gücünü ABD ordusundan alıyor.
Freidman, bir ülke para biriminin rezerv para olabilmesi için arkasında güçlü bir ordunun olması gerektiğini ileri sürüyor.
Freidman haklı
, bir ülke "Doları ödeme ya da rezerv biriktirme aracı olarak kabul etmiyorum" dediği an, ABD ordusu gidip o ülke ya da bölgeye haddini bildiriyor.
Peki niye anlattık bütün bunları? Şundan anlattık, ABD Hazine eski Bakanı James Baker "Dolar rezerv para olmasa ABD Yunanistan gibi olur" diyor. Ve ABD devlet borçlarının milli gelirini aştığını, bunun sürdürülemez olduğunu belirtiyor. Eğer dolar rezerv para olmasaydı şimdi ABD'nin Yunanistan gibi borçlarını ödeyemez duruma geleceğini ve yardım almak zorunda kalacağını da söylüyor. Baker buna ilave olarak, dolar olmasa ABD'nin içinde bulunduğu mali durumun, dünyada bir numara olma özelliğini kaybettireceğini ve jeopolitik güç olmaktan çıkaracağını ileri sürüyor.
Peki ABD zaten küresel birinci güç olmaktan çıkmadı mı?
ABD'nin küresel güç olmaktan çıkmasına aslında az süre kaldı
.
Çünkü 2004'te ABD'nin dünya üretimi içindeki payı yüzde 26.6 düzeyindeydi, 2013'te ABD'nin dünya üretimindeki payı yüzde 21.9'a gerileyecek. Oysa 2004'te dünya üretiminde yüzde 3.3 olan Çin'in payı bu yıl yüzde 12.4'e çıkacak. Böylece Çin kısa süre sonra ABD'nin dünya üretimi payını geçecek.
Tabii bunun ardından ABD dolarının rezerv para olma koşulları ortadan kalkacak.
Çünkü Çin de parasını destekleyebilecek bir orduya sahip olacak.
İşte o zaman ABD, kendine çeki düzen vermezse Yunanistan gibi borçlarını ödemek için yardıma muhtaç hale gelebilir
.
Anlayacağınız, eski ABD Hazine Bakanı James Baker'ın haklı çıkmasına az kaldı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
BİZE ULAŞIN